Avatar uživatele
LysoňXXX

Umíte zvládat krizové situace?

Z vlastní zkušenosti vím, že se na to nedá připravit. Stačí jen znát nějaké pravidla. Znám kvanta haurů, co ví vše a vždy na 100%. Jen někdy prostě přijde situace a pomalu si neumí vzpomenout ani na jméno ( třeba je první u vážné nehody ) Jde o to, že do té doby, než se něco takového stane, tak je to každému jedno a myslí si jak to zvládne. A když se snažím někomu říct, že to je docela zásadní věc, vědět těch pár informací jak se chovat, tak mi většinou řeknou – že jim to je jedno –

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Hlasujte v anketě
Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? manon před 4236 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
manon

Ne

Doplňuji:
Kdybych řekla ano, rouhala bych se (a to jsem nevěřící :) ) Abych byla upřímná, tak pár zlých situací, kdy bylo potřeba pomoct třeba zraněnému, jsem zmákla lépe než okolí – snáším pohled na krev a nehroutím se. No a pak je druhá rovina krizových situací, kdy jde o záchranu vlastního života. Tam jsem pasivní a už dnes vím, že tohle nezvládám. Jen čumím a čekám, co bude dál :) Na zvědavost se dá i umřít :)

Upravil/a: manon

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
baghira

Ano

Chybí mi tu třetí, podle mě nejpoctivější odpověď: „nevím“.
Protože to se nikdo nedozví, dokud se do takové krizové situace nedostane. Kromě toho, co je třeba pro laika krize, to může být pro odborníka rutina. A kdo nějakou krizovou situaci prožil, nemůže vědět, jestli nebude muset zítra řešit něco horšího.
Ale dám ano – ne proto, že bych to uměl, ale proto, že bych to umět chtěl (a myšlenky tvoří realitu).

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Ano

Asi ano, jinak bych se nedožila těchto dní.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
venkovan

Ne

Ne neumím.
Podstata je totiž v tom, co za krizovou situaci považujeme. Jsou určitě situace, kdy i ten nejlepší selže. Je totiž pravděpodobné, že i perfektně vycvičený záchranář, s mnoha letou zkušeností selže, když bude vidět situaci ve které jeho nejbližší jsou velmi nebezpečné situaci.
Takže základem toho zvládat krizové situace je vědět, že ji zvládnou nemusím.
Mimochodem je i otázkou co je to krizovou situaci zvládnout. Pro někoho to je neomdlít, když vidím nebezpečnou situaci. Pro jiného poskytnou kvalitní pomoc.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Ano

Pripraviť na určitú krízovú situáciu sa dá, viď záchranári, ozbrojené zložky
Ale čo, ak situácia nebude nacvičená, bude kritická a nebezpečná – to už nikto nevie s istotou povedať, či to zvládne, môže len povedať „musím to zvládnuť!“ a ísť do toho – tu nie je čas rozmýšľať, treba konať.
Najťažšie je zvládnúť paniku a stres, nielen svoje vnútorné (hovorím tomu poslať ich do mimopriestoru), ale hlavne tie vonku – obeť, náhodný čumil a podobne – tu pred nimi nesmiete prejaviť strach a nerozhodnosť.

Doplňuji:
Ak ste odkázaní na seba a napríklad začnete doma horieť, nerozmýšľate, ale konáte. Podobne aj v aute s hroziacou čelnou zrážkou, jednoducho nie je čas rozmýšľať. Myšlienky prídu až potom.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pizlicka

Ne

myslim,ze neumim.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Ano

záleží jaké situaci je člověk vystaven a zda se dostane do šoku během této situace. řekl bych, že nejhlavnější bude zachovat klidnou hlavu, zhodnotit situaci co se vůbec stalo, dle situace zhodnotit své možnosti a své priority a dle toho připravit krizoví plán.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Ne

Doplňuji:
přestože nás trénovali na krizové situace, tak stejně je pokaždé v některých věcech ta samá situace jiná. Jde spíš o to nebýt zbrklý, uvažovat s rozvahou, rozvrhnout síly, zajistit zázemí, další pomoc. Někdy je na rozhodnutí pár sekund a někdy více času. Nejhorší jsou ty krátkodobé.
Na rozhodnutí mám jen pár vteřin, ale soud má měsíce. Po vojně každý generál, takové lidi bych zabil (nemyslím soud).

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nikkol

Ano

Vzhledek k tomu, že mám pár opravdu krizových situací za sebou, tak vím, že je umím zvládnout. A také vím, že když se situace uklidní a věci se vrátí relativně do normálu ( ať to trvá pár dní nebo měsíců, to je jedno) tak mi povolí nervy zpětně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Funna

Ne

nějak mi tu chybí „nevím“…protože jsem se do žádné opravdu smrtelné (naštěstí) ještě nedostala (ty drobnější úrazové krize, vlasní i cizí…divné, že ty vlastní mi nevadí…kdy to bylo jen na pořádné šití zatím nebyly problém), takže nedokážu s jistotou odpovědět, jestli bych třeba vběhla do hořícího domu, nebo jestli bych se při pohledu na opravdu těžký úraz nesložila taky…pokud to člověk nezažil, nikdy neví, co udělá, i když teorii ovládá…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
KdoSiOdJinud

Ano

Dostal jsem se do pár situací kde šlo doslova o život a myslím, že své jednání bych ani pro příště nezměnil. :) Pokaždé naštěstí vše dobře dopadlo. :) Ale člověk nikdy neví co příjde příště – jedno co je u mě jisté, panika příjde až když je situace za mnou 😁

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

Kľudne a zodpovedne môžem prehlásiť, ano. Za svoj krátky ale bohatý život som zažil dosť aj krízových situácií, kde išlo aj o to najcennejšie – ľudský život. Väčšinou v takých prípadoch som konala automaticky, myšlienky typu „čo keby…“ prišli až potom. mozog je totiž schopný vypnúť všetko nepodstatné.

před 4235 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

Ale připravit se na to dá. Profesionální záchranáři jsou na takové situace školení, zvládají je pak lépe a mohou opravdu zachraňovat životy. A zachraňují a patří jim za to dík. DÍK.

před 4236 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek