Lotr2008

Umíte ještě násobit a dělit pod sebou, případně rovnou z hlavy?

Já to samozřejmě umím, jsem schopen i počítat součiny trojmístných čisel, a to z hlavy. Ovšem znám i lidi (mladší, ve středním věku), kteří bez pomoci počítačky nedají ani součin třeba 14 krát 4. To je smutné. A přitom to jsou vzdělaní lidé, vysokoškoláci. Ano, sice to třeba v životě nepotřebují, ale přijde mi to alespoň tak trochu trapné. Horší je, když vidím třeba své vnuky, jak elementární počty počítají na počítačkách. Pak nemají mít mladí lidé zakrnělé mozky. Nedivím se, že pak mají problémy s matematikou, když nemají mentální kapacitu ani na jednoduché počty.

Nejlepší odpověď
Ametyst

To mě baví. I když musím uznat, že moje maminka byla na výpočty z hlavy mnohem lepší. Já některé příklady mastila na papíře, a ona už znala výsledek. Smála se, kolik papíru jsem popsala. 🙂 Znala jsem triky pro výpočet druhé mocniny, ap.

Další odpovědi
orwell

S tužkou a papírem by to neměl být problém. Zpaměti, to už bude horší. Součiny trojmístných čísel bych už asi nedal, tedy kromě 100 * 257 atp. 🙂 Přiznám se, že kalkulačky ve mně zadusily snahu namáhat se, ale do jejich příchodu jsem byl v numerických výpočtech docela zběhlý. Někdy v 6. třídě ZŠ jsem dokázal sečíst několik vícemístných čísel zapsaných pod sebou tak, že jsem si je pouze přejel očima shoru dolů (po sloupečcích) a psal výsledek. Dodnes nevím, jak to hlava dělala, prostě to tam nějak samo naskakovalo. Asi jako když hraje muzikant na klávesech akordy z not a taky si je v duchu nepojmenovává a ani snad neuvědomuje. Ono by to v té rychlosti ani nešlo. Prostě mrkneš na puntíky v notové osnově a ty prsty tam v zápětí jsou. Možnosti a schopnosti lidského mozku jsou neuvěřitelné.
Před pár lety jsem si koupil nějakou knížečku (název si už nepamatuji) pojednávající o některých finesách při počítání z hlavy. Zatím jsem do ní pouze krátce nakoukl, někam ji založil a nevím kam. Jen je mi už jasné, že k těmto výkonům je třeba znát jisté triky, bez kterých to prostě nejde. Někdo je zkrátka zná a umí a ti otatní čumí.

quentos

Ano.

Filip84

14 × 4 si spočítám hlavou, a to velmi rychle, jako 10 × 4 = 40, 4 × 4 = 16, 40+16 = 56. Na to nepotřebuju ani kalkulátor, ani násobení pod sebou. Vlastně to spočítám, v hlavě, jako „deset, dvacet, třicet, čtyřicet; čtyři, osm, dvanáct, šestnáct, padesát, a šest, padesát šest“.

Ne, nepamatuju si to, jak se násobí a dělí pod sebou. Vpravdě, pokud bys mi to jedenkrát ukázal, nebo pokud bych si to našel, jistě bych se na to rozpomněl, ale nepamatuju si to – k ničemu mi to v životě není.

Podívej se, i když ti kasa dneska ukáže i to, kolik máš vrátit, tak to, přirozeně, není samospasitelné. Teďka, takto z hlavy, nevysypu příklad, kdy musíš dopočítávat ty osobně, ale jsou. Ono je pak jedno, jestli vytáhneš terminál (mladí placatý přístroj) a otevřeš kalkulačku, nebo to spočítáš hlavou.

V praxi potřebuju odpočítávat a dopočítávat. Násobit a dělit taky, ale je to tak opravdu maximálně 14 × 12, nebo 168 ÷ 12. A na to má hlava, opravdu, stačí! 😅

aliendrone

Umím. Tedy pokud myslíš tím „dělením pod sebou“ normální písemné dělení, kdy dělenec a dělitel jsou VEDLE SEBE (přičemž rozvoj se píše pod dělenec a podíl vpravo od nich). Umím z hlavy násobilku do dvaceti (tzv. „velkou násobilku“ tedy do 20×20 [v životě MOC užitečné!], většina lidí dnes umí jen do deseti – do 10×10 – „malá násobilka“). Znám z paměti i mnohé běžně ve výrazech používané hodnoty jako „log (Pí)“, což ještě DNES urychluje výpočty.

Souhlasím s tebou, že JE SMUTNÉ, když děcko vytáhne mobil/kalkulačku na triviální výpočet. Ale to je dáno dobou, v nějakém „psycho“ pojednání jsem četl, že jde o důsledek nějakého oborového teorému. Čím je prostředí „chytřejší“ (vyspělejší), tím více je uživatel (člověk) „blbější“. Přirozeně zakrní, protože není nucen dané skilly používat/rozvíjet, když to „prostředí udělá za něj“.
Sám jsem důkazem – za totáče jsem BĚŽNĚ „v hlavě nosil“ desítky TLF čísel. Nic divného to NEBYLO, i „pomalejší lidé“ běžně znali z hlavy alespoň 10 čísel – domů, do práce, ženě do práce, rodičům, pár kamarádům atd.), jakkoliv jsem jako každý měl „telefonní notýsek“, který obsahoval kompletní seznam kontaktů (dnešní terminologií řečeno). A DNES? Vím KULOVÝ, vzpomenu si leda na to, kde mám zasyslené ZÁLOHY kontaktů. 😕

Tento nepřehlédnutelný trend je ovšem DŮSLEDKEM snahy zhovadilého dem(ent)okratického systému. Ten NEPOTŘEBUJE (a především NECHCE!!!) větší množství rozumných a samostatně uvažujících jedinců, právě naopak! Potřebuje tupé, nemyslící (a tudíž SNADNO manipulovatelné) stádo a podle toho vypadá i školství a jeho koncepce.

Mravenec

Já zase v bývalé práci potkal mnoho lidí (mladých teenagerů brigádníků), kteří ani neuměli analogové hodiny. 😂😂😂 Už se to na školách neučí s papírovýma, asi…

Drap

ano, umím.

Kelt

Mohl bych odpovědět, že ano, ale že používám jak papír, tak také kalkulačku. Kromě toho mne zajímájí různé techniky, například , násobení pomocí čar na papíře, nebo počítání pomocí prstů – třeba malá násobilka. Srovnávat se s někým, kdo je o generaci mladší, že to dělá jinak a neví to, co já neplatí ve všech situacích.
Když jim to učitelé dovolí.

aevul

A ty umíš naprogramovat aplikaci pro vzdálené ovládání serveru? Umíš napsat báseň o deseti slokách? Umíš odoperovat slepé střevo? Umíš oddirigovat Novosvětskou?

Každý umí něco a to, co před dvaceti lety platilo za základní vzdělání, to dnes může být neužitečná zbytečnost.

paul1

Celkem jo, ale už to není takové, jako to bývalo.

Darcy

vysoké delení z hlavy už nedám, odhad výsledku vždy.
Ale výpočty na papíře dělám i dodnes, obzvlášť když na kalkulačce v mobilu, na stole a v PC vyjde ven vždy jiné číslo (nastavení desetin…) co si pri své práci dovolit nemohu, takže když je neco sporné – papír a pero to jistí.
Třeba u munice, nebo chemie, nebo kovů, kde máte vstupné ceny na 4desetiny, ale výsledek má jít na 2.. tam vznikají hnusné rozdíly, taky clo, kurz za materiál a měnový kurz na 1 faktuře je des na propočet, na druhou stranu jsme už takhle – pero a papír – vymákli vývojářské chyby v softwaru, které najdete jen v praxi, a to mě potěšilo hodně.

Ametyst

Příspěvek smazán administrátorem.

aevul

Příspěvek smazán administrátorem.

aliendrone

aevul>>> Hmm, koukám že trend moderní progresivity dorazil už i na pole matematiky (což jsem doteď považoval za NEMOŽNÉ)! 😕

Každopádně můžeš doufat v časovou omezenost faktu, že 12×12=144, ale to je tak všechno. Ani ten neprogresivnější buznobubakin mixnutý bojovou helikoptérou s tímhle prostě NEHNE a pokud bude tvrdit, že jde „přežilý, šovinistický výsledek“, tak bude vedle jak ta jedle. 😁

Víš, včera jsem byl na nákupu, pokladnou nákup projel, vykočila cifra a…
Ty bys jistě udělal kartou/mobilem/to­kenem „píp“ a šel bys domů. Já jsem se začal hádat, protože částka požadovaná kasou neseděla s tím, co mi vyšlo v hlavě. Jen o blbý 3 kila (to nezruinuje NIKOHO), ale mně šlo o princip. Moje peníze jsou prostě MOJE a „jen tak“ je zkrátka odevzdávat nehodlám NIKOMU, natož řetězci. Nakonec se ukázalo, že mi kasa naúčtovala 2× instantní Nesko gold ač jsem kupoval jen jedno. Ale tobě by tak „přežilá a časově omezená malichernost“ (KOHO to bude zajínmat třeba za týden) jistě NEVADILA, klidně bys jí podstupoval 10× denně/7/365, že? Tedy za předpokladu, že by sis jí vůbec VŠIML (což se mi jeví NEPRAVDĚPODOVBNÉ), muehehehe. 😉 😄

A to nebudu mluvit o tom, KDE budeš s takovým přístupem, až přijde např. blackout nebo nějaký důkladný kyberattack na datovou infrastrukturu či o MNOHA jiných věcech.

BTW – jsi si JISTÝ, že si umíš „najít správné informace“ NEBO jen umíš najít informace, které ti Google nabídne? 😉 😁 😁 😁:-D 😁 😁:-D

aevul

aliendrone: Víš, že byly časy, kdy celý svět věděl, že Země je placatá? Kdy celý svět věděl, že atom je nejmenší částice? Takže s tím, co je dané, bych byl opatrný. 12×12 bude nejspíš vždy 144. Ale to neznamená, že je lepší učit se vše nazpaměť. Oceníš to třeba ve chvíli, kdy po úraze ztratíš paměť.

Fakt jsem si o tobě myslel, že patříš k těm inteligentnějším tady. Proč se snažíš, abych o tom pochyboval?

aliendrone

aevul>>>

  1. 12×12 bude vždy 144, jednoduše proto, že aby to mohlo být jinak, musel bys změnit axiomatické základy matematiky. Což TEORETICKY lze (a tím vytvořit „novou matematiku“), ale z praktického hlediska to nemá smysl, protože lidé chtějí matematiku, která má VÝSLEDKY použitelné v reálném světě ve kterém žijeme. K ČEMU by jim byla matematika, pokud by její výsledky BYLY K NIČEMU? 😉
  2. Tvůj příklad kdy „ocením neučení se“ je postavený na hlavu. Je fakt, že velkou násobilku umím nazpaměť (a tudíž nepočítám), ale to přeci nemění nic na tom, že právě v tomto ohledu (ve smyslu otázky) bych OCENIL to, že umím 12×12 i vypočítat „z hlavy“ a nemusel kvůli takové triviální hlouposti startovat NTB či laborovat s Googlem v mobilu.

Ještě více to oceníš (nehledat kdejakou blbost, ale jednoduše VĚDĚT) v okamžiku, kdy se tě pokouší někdo opít rohlíkem. Zatímco blbci žerou po kilech vládní dem(ent)okratické LŽI panujícího zhovadilého systému, že WW II rozpoutal SSSR v roce 1939 napadením Polska (na základě paktu Ribbentrop-Molotov) a přitom bohorovně ignorují fakt, že o dva týdny dříve (1.září) bylo Polsko napadeno Německem. (jediná v úvahu přicházející diskuze ohledně data rozpoutání WW II. je tzv. „incident na mostě Marla Pola“ v roce 1937)

Ale co už. JE tu ovšem jeden superdůležitý důvod ve prospěch „vědět vs hledat/zjišťovat“ a tím je ČAS! Vati mne vtloukal do hlavy, že „není důležité něco vědět/udělat správně“, protože to zvládne MNOHO lidí. Klíčové je teprve „správně a RYCHLE“, protože takový je už život – kdo dříve přijde, ten dříve mele. A já se toho držím. Dorazit jako DRUHÝ se možná cení na olympiádě, ale v životě zpravidla NIKDY. Ztrácet čas hledáním banalit, eh, KDE bych dnes byl?

No a na závěr – patřím zde mezi ty nejkrásnější, přesněji jsem nejskvělejší, nejkrásnější, nejúžasnější etc. aliendrone (a to zde dost lidí VÍ, protože jim to stále vtloukám do hlavy 😉 ) a jestli někdo o mně „pochybuje“, tak to NENÍ můj problém. 😄 😄 😄

aevul

No, nebudu ti brát tvůj názor. Nicméně se naprosto rozchází s praxí, se kterou se setkávám.

Filip84

Mravenec: To jako vážně!? 😲 Za nás to neuměli jenom Indoevropané, ale tak oni byli takoví celkově negramoti, že jo. 🤪😅

Mravenec

Ano, nebylo jich málo a já se tomu směji do teď. A to jim bylo v průměru kolem sedmnácti let. 🤐

Filip84

Mravenec: Oni tam byli na brigádě, bo už rubali, normálně, na smlouvu?

Mravenec

Ad Filip: Jako brigádníčci, při studiu střední školy.

Ad Aevul: Pozor, slangově je „bo“ také nebo, nářečím je významem protože.
https://www.in­foz.cz/bo/

Filip84

Mravenec: Já jsem si to myslel.

Ano, „bo“ je buďto ponieważ, nebo také zkrácené albo. No ano, ale tak to má smysl vysvětlovat někomu, kdo má, alespoň tedy tak nějak rámcově, kognitivní funkce, že. Protože kde není, ani smrt nebere. 🤪😅 Takže se obávám, že jak lvové biješ o mříže. 🤷‍♀️

aevul

To tvoje překrucování faktů je nejsnáze doložitelné na germanismu – https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/alice-in-wonderland-znamena-v-cestine-alenka-v-risi-divu

Takže ne, BO nikdy neznamená NEBO. I kdyby si to blbec tisíckrát přál a zdůvodnil.

aevul

Filip84: Bohužel, tvůj posaný projev není pro lidi s IQ nad 84 pochopitelný. Už jsem ti to vysvětloval stokrát a pořád jsi nepochopil, že interpunkce má svá pravidla. Pak se není co divit, že i termíny jsou nad tvé síly.

aevul

Mravenec: Ne, rozhodně to není slang, nelze věřit všemu, co se na Netu píše. To, že někdo používá výrazy ve špatném kontextu, ještě netvoří slang. Slang je komunitní vyjadřování, ne chybné vyjadřování.

aevul

Filip84: i brigáda je na smlouvu. Když tu pořád zkoušíš fušovat do práva, tohle by mohl vědět. To zaprvé. Za druhé, když se snažíš být frikulín, měl bys vědět, že BO znamená PROTOŽE. Jenže tobě to používání termitů nikdy moc nešlo. Pořád se tváříš jako suterén, přitom to vždycky skonří fiakrem.