Kateřina 15

Učitel na fyziku nám zadal úkol, který mi ale přijde nesmyslný! poraďte!

Učitel na fyziku nám zadal úkol, který mi ale přijde nesmyslný! poraďte!: tank jede rychlostí 15km/h. jakou rychlostí jede horní a dolní část pásu? odpověd byla, že dolní část jede 0km/h a horní 30km/h§ přijde mi to jako pitomost! a kdyby nebyla tak mi to prosím vysvětlete. :)

Doplňuji:
asi jsem dement, ale furt to nechápu! :D :D

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Mapel

správně

Spodní část pásu leží na silnici a nepohybuje se. Pohybují se jen kola, která jedou po tomto pásu. Horní část pásu musí proto jet dvojnásobnou rychlostí. Musí předehnat pásové vozidlo, aby se položil na vozovku před vlastní kola vozidla.
Doplňuji:
Pravděpodobně neznáš základní princip pásového vozidla. Pásy jsou jakousi podložkou, na kterou se rozprostře váha vozidla a proto projede i měkkým terénem. pásy jsou jakousi silnicí po kterém jedou kola pásového vozidla. Ta jsou připojena na hnanou nápravu a v ohybu pásu na něj tlačí a podkládají si ho pod sebe a po něm jedou. Tudíž kola jedou rychlostí 15km/h. Spodní pás leží na silnici a nepohybuje se a jedou po něm kola. Najdi si někde boční obrázek pásového vozidla a uvidíš rozložení vnitřních kol.

Další odpovědi
venkovan

blbost

Dle mne je to blbě položená otázka. Pás jede stejně rychle jako tank protože je jeho součástí.
Lepší by asi bylo položit otázku jakou rychlostí se proti zemi pohybuje horní a dolní čast pásu.
Doplňuji:
Dement nejsi – prostě a jednoduše – ten pás se otáčí pořád stejnou rychlostí která je v nějakém poměru k rychlosti tanku. A proto nemůže horní část jet rychleji než dolní protože ten pás jede spolu s tankem. Dle mne je to špatně položený -vymyšlený příklad protože je otázkou jak kdo si tu jízdu pásu vysvětluje. Já osobně jako pohyb spolu s tankem.
Ale věřím, že místní znalci to lépe vysvětlí a třeba moji verzi vyvrátí.

huxa

správně

vždy se něco pohybuje jen vůči něčemu, tudíž, dolní část pásů leží na zemi a vůči zemi se nepohybují, horní část se musí pohybovat dvojnásobnou rychlostí vůči zemi, než jede tank, aby jej „předjeli“ :)

isteron

správně

mojitek

nevím nevím,ale je to blbost jak řemen.Ano,právěže pás je vlastně jakousi náhradní silnicí,tak se nemůže pohybovat.Tzv. horní /spodní část pásu je jen subjektivní vjem.Pás se nepohybuje NIKDE ,pohybují se kola…tank,ale pás nikoliv.

Mapel

Nepohybuje se v čase, kdy je silnicí. Pak musí předeběhnout tank a stal se silnicí. To však musí udělat dvojnásobnou rychlostí.

mojitek

🙂 to nelze,protože se jedná o jeden jediný a nepřerušený pás.Takže buďto se pohybuje nebo se nepohybuje – toť otázka ale relativní.Je to jako s kolem /pneumatikou u auta-v tom případě by se nepohybovala část jen cca 8 cm kdy je zcela dole a zbytek pneumatiky by se pohyboval..? S tím pásem to není tak jednoznačný,záleží na úhlu pohledu..

Mapel

To je právě rozdíl mezi kolovým a pásovým vozidlem. Kola se stále otáčí. Pás je prakticky podložkou pod kola. Pásová vozidla pohání kola a nikoliv pás.

mojitek

Kdepak,žádný rozdíl.Pás se taky stále otáčí ať už díky kolům nebo ne,stejně jako pneumatika na kole u auta.Zkus si dát ruku na pás a uvidíš sám 😉

Mapel

Stačí obyčejná dětská hračka. Tak neteoretizuj a vyzkoušej si to. Ale pokud někdo neuznává klasickou mechaniku, tak se nemůžeme dohodnout. Já nemám důvod základní zákony zpochybňovat.

Mapel

Tak ještě pro venkovana
Představte si, že si vezmete střed tanku a střed spodního pásu. Střed spodního pásu leží na zemi a nepohybuje se, ale střed tanku se pohybuje. Až dojede střed tanku na konec ležícího pásu (nyní je to už střed pásu 2), potom se původní střed pásu zvedá a začíná se pohybovat dvojnásobnou rychlostí.
Sporní pás se vůči zemi nepohybuje – leží na silnici a pohybují se po něm kola.
Tank se vůči spodnímu pásu pohybuje rychlostí 15km/h.
A teď paradoxně dojdeme k tomu, že se tank vůči hornímu pásu pohybuje také rychlostí 15kn/h. (30km/h rychlost pásu vůči zemi – 15km/h rychlost tanku vůči zemi)
Logicky vzato tomu tak musí být, protože pásy jsou vlastně silnicí

kapka

Tak to je síla! Koukám na tank a snažím se to pochopit. Ale chápat to asi nikdy nebudu, radši se dám na vojnu… 😁
http://www.you­tube.com/watch?v=Qso­dIneQGzI&featu­re=related