vas999

Učí se dítě mluvit samo?

Když se dítě narodí, vůbec mluvit neumí. Naopak již v druhém, třetím roce již mluví poněkud obstojně. Ale učí se dítě mluvit samo (pochopitelně odposlechem od okolí), nebo ho to někdo musí naučit? Samozřejmě se neptám na správnou výslovnost, to dá rozum, že ne všechny děti zvládnou všechny hlásky samy. Někdo je k tomu musí občas „popostrčit“. Ale jak je to vlastně s tou mluvou samotnou?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, přesně jak píšeš. Učí se mluvit odposlechem a napodobováním.

Další odpovědi
dubraro

Samo se mluvit nenaučí. Kdyby jej vychovávali němí rodiče, bude také němé. Učí se poslechem a napodobováním, dokonce ještě před narozením.
Existuje zvláštní centrum v mozku, které mluvení řídí, a to je v dětském věku velmi aktivní. Proto se děti naučí mluvit snadno, i několika jazyky, ale dospělým to jde těžko.