AJUNKA

Spondylosa, Schmorlovy uzly

Dobrý den , prosím o zodpovězení otázky co je spondylosa a Schmorlovy uzly. Děkuji nashledanou Kostková.

Nejlepší odpověď
annas

Podle lékařského slovníku:

spondylóza – nezánětlivé onemocnění meziobratlových plotének, které ztrácejí svou pružnost a v těžších případech mohou i vyhřeznout a utlačit míšní kořen s důsledky
pro pohyblivost a citlivost určité části těla.

Schmorlův uzel – prolaps chrupavčité části meziobratlové ploténky do spongiózy obratle, charakteristický nález při Scheuermannově nemoci.

Scheuermannova nemoc – onemocnění páteře vznikající vobdobí adolescence, někdy s rodinným výskytem. Projevuje se bolestí zad,změnami na obratlech ameziobratlových ploténkách, zejm. v hrudní páteři. Na rtg je patrná kyfóza hrudní páteře, deformace hrudních obratlů způsobená aseptickou nekrózou, typické jsou tzv. Schmorlovy uzly. Onemocnění se manifestuje převážně ve věku 10 až 13 let. Pohyb je omezen v oblasti středních a dolních hrudních obratlů, trup je lehce nakloněn dopředu, vsedě nastupuje rychle únava a bolesti zad. Při vhodné životosprávě a rehabilitaci je prognóza příznivá.

Zdroj: http://lekarske­.slovniky.cz/po­jem/schmorluv-uzel

Další odpovědi
panenka

Spondylosa je degenerativní onemocnění páteře zpravidla v oblasti 5.bederního obratle.Zjišťuje se již od 5.roku věku, v 15letech se udává 5% výskyt v populaci.Obtíže se projevují bolestmi v kříži zejména v sedu a při vstávání ze židle,při práci v předklonu, při dlouhodobém stání a chůzi.

http://www.fin­club.cz/online-poradna/?ota=2043

V období růstu, kdy ploténky byly tvrdší, než kosti obratle může dojít k jakoby otisknutí plotének do kosti obratle a vznikají nerovnosti povrchu obratle. Říká se tomu Schmorlovy uzly. Napomáhá to vzniku dalších degenerativních změn, které máte – osteoporotické změny kosti a chrupavek. Vše pak vede k bolestivým stavům. Pro prevenci i úlevu doporučuji aplikace nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie – tlumí bolest, uvolňuje spasmy a podporuje regeneraci tkání.

http://www.fi­nest.cz/dotazy-a-odpovedi-na-lekare/dotazy-a-odpovedi-detail.php?cis­lootazky=2456