Avatar uživatele
quentos

Slyšeli jste někdy někoho užít slovní spojení „… k čertu“?

Já jen jednou – a to byl takovej úřednickej suchar, že to k němu sedělo. Ale jinak v životě nikdy nikoho.
Pamatuju, že jsme se s maminkou pravidelně řezali smíchy, kdykoli toto vyřkla nějaká filmová postava – ve filmech je to vkládáno postavám do úst poměrně často. Ovšem ve skutečném životě jsem to až na zmíněnou výjimku neslyšel použít nikdy nikoho… proč toto spojení mají scénaristé a překladatelé i dnes v takové oblibě?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, Drap, briketka10 před 2699 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
xxx3

…pokorně se přiznávám, že to občas říkám…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Slyšel. Dokonce mnohokrát. Neni to podle mne nic tak neobvyklého. Pravda je, že nejčastěji je to slyšet od starší generace.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
annas

Čert byla bytost, která představovala zlo. Takže když se někomu něco nelíbilo, tak dotyčného poslal k čertu, protože maloval čerta na zeď, nebo se v jeho řešení ani čert nevyznal atd.

Znám, ale uvědomila jsem si, že už jsem toto slovní spojení dlouho v reálu neslyšela. Sama používám – do prkýnka.

K čertu! Užívá se v zaklení a v citoslovečné platnosti vyjadřuje rozhořčení, zlost, tedy negativní pocit, když se třeba něco nepovede, nepodaří atd.

Tento druh klení nahrazoval výrazy, které vycházely z toho, že je hřích brát jméno boží nadarmo.

Jsou další verze: čert do toho!; u všech čertů!; ke všem čertům!; u čerta ďábla!; kýho čerta!; čerte ďáble!

Používá se často i jiné klení – kýho šlaka, kýho výra. Nebo do prčic, do prkvančic, někdo užívá vulgární, i když libzvučné, že si nejen uleví, ale pošle někoho do zadní části těla.
--

Proč se objevuje ve filmech? V pohádkách beru, možná že tvůrci respektují dětské diváky, proto nechtějí být vulgárí a zvyšovat frekvenci spojení, které jsem uvedla výš, tedy do pr…

Tento poslední uvedený obrat je častý v běžném životě, bohužel i v zábavě v TV, jinde na veřejnosti. Někteří reaguji nevědomě, používají jako „vatu“, i když pravidelné užívání, bohužel, porušuje společenské tabu.

Osobně si myslím, že společnost zhrubla, morálka se uvolňuje. Každý má hranici nastavenou jinak. Myslím si, že by se vulgarismy mělo šetřit.

Raději k čertu než do zadní části těla!!!

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Dá se to považovat už za archaismus, taky jsem tak nikoho neslyšel mluvit. Jen jsem viděl jednoho traktoristu jít k čertu, kterému se ten vymetač brambor popsul, ale používal při tom podstatně peprnější slova.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

…když jsem ve společnosti dětí, používám to místo „… do prdele“ …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Scénáristé a překladatelé si nejspíš
netroufají použít ostřejší spojení.

Neslýchám je, ale sama je občas použiju
místo svého oblíbeného „do Prioru!“…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

K čertu, co je tohle za otázku? Jasně, že ano.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek