quentos

Slyšeli jste někdy někoho užít slovní spojení „… k čertu“?

Já jen jednou – a to byl takovej úřednickej suchar, že to k němu sedělo. Ale jinak v životě nikdy nikoho.
Pamatuju, že jsme se s maminkou pravidelně řezali smíchy, kdykoli toto vyřkla nějaká filmová postava – ve filmech je to vkládáno postavám do úst poměrně často. Ovšem ve skutečném životě jsem to až na zmíněnou výjimku neslyšel použít nikdy nikoho… proč toto spojení mají scénaristé a překladatelé i dnes v takové oblibě?

Nejlepší odpověď
xxx3

…pokorně se přiznávám, že to občas říkám…

Další odpovědi
Drap

Slyšel. Dokonce mnohokrát. Neni to podle mne nic tak neobvyklého. Pravda je, že nejčastěji je to slyšet od starší generace.

annas

Čert byla bytost, která představovala zlo. Takže když se někomu něco nelíbilo, tak dotyčného poslal k čertu, protože maloval čerta na zeď, nebo se v jeho řešení ani čert nevyznal atd.

Znám, ale uvědomila jsem si, že už jsem toto slovní spojení dlouho v reálu neslyšela. Sama používám – do prkýnka.

K čertu! Užívá se v zaklení a v citoslovečné platnosti vyjadřuje rozhořčení, zlost, tedy negativní pocit, když se třeba něco nepovede, nepodaří atd.

Tento druh klení nahrazoval výrazy, které vycházely z toho, že je hřích brát jméno boží nadarmo.

Jsou další verze: čert do toho!; u všech čertů!; ke všem čertům!; u čerta ďábla!; kýho čerta!; čerte ďáble!

Používá se často i jiné klení – kýho šlaka, kýho výra. Nebo do prčic, do prkvančic, někdo užívá vulgární, i když libzvučné, že si nejen uleví, ale pošle někoho do zadní části těla.
--

Proč se objevuje ve filmech? V pohádkách beru, možná že tvůrci respektují dětské diváky, proto nechtějí být vulgárí a zvyšovat frekvenci spojení, které jsem uvedla výš, tedy do pr…

Tento poslední uvedený obrat je častý v běžném životě, bohužel i v zábavě v TV, jinde na veřejnosti. Někteří reaguji nevědomě, používají jako „vatu“, i když pravidelné užívání, bohužel, porušuje společenské tabu.

Osobně si myslím, že společnost zhrubla, morálka se uvolňuje. Každý má hranici nastavenou jinak. Myslím si, že by se vulgarismy mělo šetřit.

Raději k čertu než do zadní části těla!!!

Kepler

Dá se to považovat už za archaismus, taky jsem tak nikoho neslyšel mluvit. Jen jsem viděl jednoho traktoristu jít k čertu, kterému se ten vymetač brambor popsul, ale používal při tom podstatně peprnější slova.

Mc Merkurion

…když jsem ve společnosti dětí, používám to místo „… do prdele“ …

ivzez

Scénáristé a překladatelé si nejspíš
netroufají použít ostřejší spojení.

Neslýchám je, ale sama je občas použiju
místo svého oblíbeného „do Prioru!“…

Emefej

K čertu, co je tohle za otázku? Jasně, že ano.