annas

Odkud pochází a k čemu se vztahuje úsloví „Jdi k šípku“?

Kam má dotyčný jít?

Nejlepší odpověď
rynek878

Jdi mi k šípku! Rčení toto pokládám také za eufemistické místo »jdi mi k šibenici«, shodné s německým: »Geh’ zum Galgen« a podobné významem rčení: »Jdi na horoucí skálu, do horoucího pekla«, nebo: »Jdi mi k čertu!« Všemi těmito rčeními odháníme osoby protivné od sebe a odkazujeme je k místům (nebo bytostem) co nejvzdálenějším a nejhroznějším.

link:

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=1643

Další odpovědi
venkovan

Nevěř úslovím jak se dnes vykládají či používají. Když tě někdo pošle k šípku, tak si řekni neposílá mne pryč abych ho neotravovala apod., ale posílá mne abych natrhala plody šípků pro čaj, marmeládu, víno apod. Zdánlivě to platí jen pro podzim, ale i Maruška byla v lednu vyslána do lesa pro jahody a jak je známo uspěla.

vagra

O mnohých jeskyních, tunelech a jiných otvorech v zemi se v pověstech vypráví, že jsou vchodem do pekla. Jindy se říká, že brána do pekla se nachází za šípkovým keřem. Odtud pochází úsloví „jdi mi k šípku“

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pe­klo

hanulka11

já bych to přirovnala jako když řeknu jdi do háje