Avatar uživatele
bolak

Slovní spojení „diametrálně odlišné“, jak to přeložit do češtiny?

Je to slovní spojení vůbec správné? Denně to slýchám v rádiu, v televizi, často to používají politici ve významu „naprosto“, „výrazně“ nebo „významně“ odlišné, tak jsem se chtěl podívat do slovníku co to slovo vůbec znamená a všude jsem na heslo „diametrální“ našel výsledky jako opačný, protichůdný, protikladný, případně procházející středem, a kdybych to chtěl dát dokupy, tak protichůdně odlišné, nebo opačně odlišné je blbost, takže jedině že by to bylo odlišné od průměru, ale i tak to nedává smysl v tom smyslu v jakém se to běžně používá, takže se to používá špatně a nebo mi uniká nějakej další význam toho slova?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, gagaga před 3538 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Podívala jsem se do Rejzkova etymologického slovníku, jaký je původ slova a v jakém významu se dostalo do češtiny. Když se zamyslíme nad tím, z čeho jsou slova odvozená a jaký měla význam, je toto spojení nesmyslné. Vysvětlení je na stránce Miroslava Kazdy.

Z Rejzkova slovníku:

„diametrální ‘opačný, protilehlý’. Přes
něm. diametral z pozdnělat. diametrālis
od lat. diametros, diametrus ‘průměr
(kruhu)’ z ř. diámetros tv. z diá
( :dia-) a métron ‘míra’. Srov. :metr.“

„dia. dia- předp. Z ř. předl. a adv. diá ‘skrz,
přes, na všechny strany“
metr ‘délková míra’, metrový, metráž,
metrický. Z fr. mètre (zavedeno r. 1790
jako základní délková jednotka) a to z
ř. métron ‘míra, měřidlo".

„lišit (se), odlišit, odlišný, rozlišit. Dříve
i ‘zbavovat, činit lichým ap.’. Od *lichъ
( :lichý), v č. s významovým posunem
‘stát se lichým’ → ‘být jiný, rozdílný.“

Podle M. Kazdy – něco upravené něco citované.

Vyjdeme-li z toho, že základem je slovo průměr. Co je v geometii průměr – úsečka, která prochází středem kružnice a body jou na obvodu kruhu.
Všechny průměry jsou stejné, takže z toho vyplývá, že diametrálně rozdílné je průměrně rozdílné. Čím větší je průměr, tím průměrnější je rozdíl.

"Původní záměr byl zcela jistě ten, vyjádřit něco protikladného, protichůdného, něco úplně jiného, něco jako voda a oheň, nebo den a noc, bílý a černý a podobně.
Něco takového, co je i v geometrických obrazcích nejvzdálenější ale známe!!! Je to přece uhlopříčka neboli diagonála. Správně bychom tedy měli říkat diagonálně rozdílný, diagonálně odlišný, diagonálně jiný atp. To pak ale nám absentuje ono ryčné „R“ a přídavné jméno diagonální, případně příslovce diagonálně jako lingvistická bomba, zase není nic moc.

A až vám bude nějaká politická strana před volbami tvrdit, že má pro občany diametrálně odlišný program, tak vězte, že to pravda výjimečně fakt bude: δια-(dia-), „napříč, přes“ + μέτρον (metron), „opatření“. "

http://www.e-kniha.com/proc-spojeni-diametralni-rozdil-jsem-nikdy-nepochopil.html

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Jako nebe a dudy.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Pepa25

Spojení znamená „naprosto odlišný“ a je v pořádku, diametrálně má 2 významy: protikladně, opačně, ale i úplně, naprosto. Viz SSČ

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=diametr%C3%A1ln%C­3%AD&Hledej=Hle­dej

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cochee

Vy tady dáváte důraz na ten význam slova diametrální jako průměrný, ale tady spíš patří ty významy protichůdný, opačný. Diametr čili průměr je vlastně spojnice dvou nejvzdálenějších bodů kruhu, čímž reaguju na tu diagonálu od annas.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Co je na tom nepochopitelné ? Diametrálně odlišné – opačné.
V našich médiích jsou zprávy diametrálně odlišné od skutečnosti. Já tomu rozumím.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

já to vidím jako průměrně odlišné ..asi odlišné „né moc“, takže diametrálně odlišnej zákon je zákon, kterej ti nařizuje či povoluje pořád totéž, jako už mnohokrát předtím bylo měněno. Je to celkem logický, dělat diametrálně odlišný tahy ..seš pořád v normě :)
Doplňuji:
průměrně odlišné ..čím větší bude průměr, tím průměrnější bude rozdíl :)

Upravil/a: zjentek

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lota

Nepřijde mi na tom nic nelogického. Prostě se dvě věci odlišují tak moc, že jsou až protichůdné.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek