eS1827

Hhtěla bych se zeptat, zda můj otec bude moci stále uplatňovat slevu na dani (jako OSVČ) na nezaopatřené dítě (na mě)?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můj otec bude moci stále uplatňovat slevu na dani (jako OSVČ) na nezaopatřené dítě (na mě), když budu následující ak.rok studovat denním studiem VŠ, budu vdaná, ale trvalé bydliště si z org.důvodů nechám stále u rodičů a ne u budoucího manžela.
Děkuji za odpovědi.

Odpovědi
Pepa25

Co to znamená „z organizačních důvodů“? Platný zákon jasně požaduje „společně hospodařící domácnost“ osoby, která slevu uplatňuje a vyživovaného dítěte. Za „společně hospodařící domácnost“ se rozumí společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Takže tvůj otec by musel prokázat, že u nich trvale žiješ (k manželovi chodíš tak maximálně na návštěvu) a musí tě živit.

Funna

Pokud se vdáš, tak tvůj manžel je první na řadě, který uplatňuje slevu na dani (na manželku)…pokud má ale manžel tak malý plat, že by mu vyšla nulová daň a nebo dokonce žádný plat nemá, má nárok si tě jako vruhý v řadě „odečíst“ otec, pokud spolu žijete ve společné domácnosti…ale to zřejmě nebudete, protože nejspíš budeš bydlet s manželem…jasně, pokud není žalobce, není ani soudce…ale jiné jméno dcery, která se jmenovala ještě donedávna stejně, je trochu podezřelé…

ivzez

Pokud se vdáte, bude vůči Vám mít
vyživovací povinnost manžel, nikoliv Váš otec.

Nebude-li Vás otec již živit, nemůže už na Vás
uplatnit slevu na dani na vyživované dítě.

Manželé jsou povinni žít společně.
Tzn., že byste měla změnit i trvalý pobyt
(„Trvalé bydliště“ zákon nezná.)