Lurtz.k

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat

zda jako student, který natočil dokumentární film pro účely maturitní zkoušky a zúčastnil bych se soutěžních akcí typu středoškolních (z kterých je možnost obdržet cenu) a použil fotky ze staré knihy kterou jsem zakoupil, ale které mi nepatří, smí se to ?
Doplňuji:
Autorské právo...........

Nejlepší odpověď
www

Žádný problém.
Ve starších knihách je možné nenajít autora obrázku/fotografie. V tom případě je potřeba uvádět zdroj, tedy literaturu. Pokud se dá, třeba v závěru knihy, najít autora zmíněné grafiky, použije se odkaz na autora.
Praxe

Další odpovědi
Braník

bylo by možná lepší kontaktovat tvůrce té knihy a zeptat se ho na to osobně nebo písemně,myslím ,že by proti tomu neměl mít nějaké negativa

Anuket

Nás učili, že pro nekomerční věci je legální použít materiál, který ti nepatří, ale za předpokladů, že uvedeš zdroj.

led

Záleží od autorských práv umeleckých diel, ak je dielo staršie, než žiadajú autorské práva jednotlivých štátov (najjednoduchšie počítanie staršie ako 100 rokov), stačí uviesť autora a názov diela. Ak nie ste si istý, radšej to nedávajte.
PS.
môže sa stať trapas podobne ako v Nemecku: na turné vo videoprojekcii bola použitá zoskenovaná fotografia z juhoamerického pralesa z knihy vydanej tesne pred 2.svetovou vojnou. Viditeľná bola asi 5 sekúnd Po skončení prezentácie došla jedna diváčka za organizátorom a pýtala sa na zdroj tej fotografie, fotil to jej otec. Hrozilo zrušenie celého turné, ale nakoniec sa dala presvedčiť, kedže nešlo o komerciu a tá fotografia svojim charakterom presne dopĺňala hudbu.

Lurtz.k

No ony ty fotky jsou původně z několika archivu, a u těch fotek není uvedeno, komu patří případně z jakého archivu jsou, jen na konci knížky jsou uvedeny všechny archivy

Lurtz.k

V dokumentaci je v uvedených zdrojích uvedena celá kniha.