Avatar uživatele
zvonisek

Sbírá někdo kouřeníny na františka?

Kouřící figurka. Například Kouřící Krakonoš na františka, Kouřící panenka na františka, Kouřící ponocný na františka,.....

Zajímavá 0 před 504 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
EKSOT123

Na Františka jsem jednou našel několik krásných kouřenínů. Vlastně kouřový křemen (Rauchkwarz) tomu říkají Němci, Češi pro to mají název záhněda. Nevím, proč používáš českoněmecký název. Tedy doufám, že mluvíme o stejné věci.
Tenkrát jsem jel zrovna na svátek svatého Františka hledat ty kouřeníny. Na kole, asi 20 kiláků. Jenže kolo nebylo v moc dobrém stavu, šlapky (pedály) byly olámané a zbývaly z nich jen hřídele. Aby mě to netlačilo do chodidel, tak jsem ty hřídele omotal hadrama (podle staré brněnské hlášky: „omotáme-li to hadrem, může to býti dobré!“). A měl jsem štěstí, protože nikdy předtím ani potom jsem jsem na tom poli zdaleka tolik a tak pěkných nálezů neměl. Takže jsem si z toho po létech vyvodil, že zřejmě tenkrát sv. František, patron žebráků, viděl, v jakém stavu je mé kolo a nějak to zařídil. Vlastně se mi něco podobně podezřelého stalo ještě jednou, ale to nebyly záhnědy, ale ametysty, bylo to na jiném poli a na svátek Krista Krále. (ale promiň, že se opakuji, už jsem o té akci jednou psal:
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/libi-se-vam-perlicky-z-linky-158-apod

Upravil/a: EKSOT123

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Ne

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
df

Já mám červený keramický domeček, kde strkám doutnající františku

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Ano, existují lidé, kteří mají za koníčka sbírání kouřenínek na františka. Tyto ojedinělé a unikátní různorodé figurky představují pro sběratele zajímavou a poutavou sbírku. Sběratelé si často vyměňují zkušenosti a rady, kde se dají sehnat neobvyklé nebo vzácné kousky. Navíc, některé z těchto figur mohou v průběhu času získat na hodnotě.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek