kurec

Souvisí nošení školních uniforem s dobrou ekonomikou země, nebo se jedná čistě o kulturní záležitost země?

Když si vezmeme 5 nejvyspělejších ekonomik světa, tak se jedná o USA (zde čím dál tím více škol zavádí školní uniformy), Čína(taky většina nosí uniformy), Japonsko (většina veřejných škol nutí nosit školní uniformy), Německo (jediná výjimka, kde se nenosí uniformy), Velká Británie (zde taky většina škol nutí nosit uniformy). Je to jen náhoda, že většina nejvyspělejších ekonomik světa nutí nosit školní uniformy, nebo je to čistě kulturní věc? V zásadě to dává ale smysl, protože čím více věcí se v dané ekonomice koupí, tím více na tom celý stát bohatne. To znamená, že i koupení školní uniformy toto podporuje.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Čistě kulturní věc – školní uniformy ekonomiku fakt nevytrhnou, navíc o to méně se prodá (značkového) oblečení pro děti do školy.

Další odpovědi
elkon

Hlavně je to proto, aby se opticky a pocitově stíral rozdíl mezi chudými a bohatými. V uniformách není poznat, kdo má na luxusní oděv a kdo ne. Pro děti je to z psychologického hlediska lepší.

Disraeli

Je to otázka kultury a hlavně školství/politiky. Ekonomika s tím nic nemá.
Ve VB a Japonsku je to hlavně otázka disciplíny, řádu. Ve VB to souvisí dost i s „propagací“ a reprezentací školy a její důležitosti, stejnětak tzv. „hrdosti“ na konkrétní školu. V USA a Číně to mají direktivně (a hlavně v Číně coby politické totalitě, ale v obou to souvisí i s tou disciplínou nehledě na direktivnost), v USA na některých místech je to spíše zvyk (a v určité méře „anglistikou“… nehledě na rozdílný polit. systém USA a VB bychom neměli zapomínat, že USA se zrodilo z Britského impéria a dost z něj vychází, hlavně co se zvyků a kulutry týká. Spousta škol v USA a to i těch nejprestižnějších vysokých byly založeny ještě, když to vše bylo součástí Britské říše). Nutno však říct, že v USA není tolik škol, které mají povinné uniformy.
V Číně mají prý i „chytré“ uniformy: https://www.no­vinky.cz/inter­net-a-pc/clanek/chytre-uniformy-sleduji-v-cine-pohyb-studentu-40263501 Jak to s tím mají nevím, to bych kecal, ale něco takového by mě nepřekvapovalo… omezení a sledování všeobecně. V něčem to SNAD může být i prospěšné (spíš než docházka, která je zrovna nedůležitá, tak třeba únosy dětí a jejich lokalizace), navzdory těm nevýhodám a omezením, které je převažují.

Pokud s tím ekonomika souvisí, tak spíš nepřímo… jakože to by chtělo psychologický a sociologicko-ekonomický rozbor, jestli to má reální vliv na ekonomiku (ale to se i teoreticky špatně dokazuje). Jako například ta disciplína/kázeň, pokora, vzbuzování hrdosti, týmové práce, kolektivismu, iniciativy a soutěživosti, atd. na školách, jestli to v dětech a studentech zanechá něco, co později způsobí, že jsou více ekonomicky aktivní (na poli podnikání i zaměstnání – co se týká stoupání po karierním žebříčku, vyšších pozic a hodnotné práce. Čili tvorbě a zhodnocení kapitálu).

Dochy

Kulturní záležitost.
Co se týče té rovnosti chudých/bohatých – ano z části může ta uniforma fungovat. Nicméně je to podle mně jen jedna z cest, ta která umožní učiteli dát od problému ruce pryč. Jak to tak zatím vypadá, zakotvili jsme ve škole, kde se učitel o žáky opravdu stará a vede je ke starostlivosti a spolupráci. (ťuk ťuk)

paul1

Tady je přehlídka uniforem v některých státech. Zavádí se i v českých školách. Cituji:
„Pro zavedení uniforem na českých školách se vyslovují i dětští psychologové. Podle jejich názoru by tak ubylo šikany a terorizování dětí ze sociálně slabších rodin. Ty se často stávají terčem posměšků, protože nenosí drahé značkové oblečení. U některých dětí se kvůli tomu projevuje dokonce odpor chodit do školy. Jednotné školní uniformy si proto přeje i stále více rodičů. Podle názoru většiny pedagogů by uniformy pomohly také k posílení autority a zlepšení prestiže českého školství v očích veřejnosti a zahraničí.„Díky tomu, že uniforma smazává sociální rozdíly mezi studenty, začíná každé dítě ve škole na stejné pozici. Následně má mnohem víc šancí se prosadit a získat důležité sebevědomí“
http://www.stas­tnezeny.cz/in­dex.asp?menu=983&re­cord=24035

Zdroj: https://g.cz/seat-15-skolnich-uniforem-z-celeho-sveta/

nyt foodle

Highly beneficial essay! This article is filled with a wealth of information that can be utilized by anyone to initiate a successful social media campaign concerning the subject matter. [url=https://tr­apthecat.net]trap the cat[/url]