annas

S čím nebo s kým souvisí úsloví Deset ran egyptských?

Jaký je jeho význam?

Nejlepší odpověď
kropitko

Deset ran egyptských je označení pro události předcházející exodu židů z Egypta a jejich putování do Země zaslíbené pod vedením Mojžíše, popsané v Bibli ve Starém zákoně v knize Exodus,,
Není zcela jasné kdy a za vlády jakého faraona mělo k deseti egyptským ranám dojít. Ačkoliv se nejčastěji hovoří o Ramessovi II. z 19. dynastie, interval možné doby exodu je od nástupu 15. dynastie (1648 př. n. l.) po první roky vlády Ramessova syna Merenptaha (1208 př. n. l.).

Souvisí to s přírodními jevy.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/De­set_ran_egyptských

Další odpovědi
vagra

Před odchodem Židů z Egypta seslal Hospodin na Egypt deset ran, které měly donutit faraona k propuštění izraelského lidu. Panovník stále nechtěl uznat neomezenou moc jediného boha a odmítal vyvolený lid propustit. Ustoupil až po desátém božském zásahu, poté co jeho národ prošel mnoha utrpeními.

Mojžíš byl pověřen Hospodinem, aby vyvedl Židy z Egypta. Bůh chtěl zachránit svůj lid stůj co stůj a tak faraona přinutil ustoupit tím, že seslal na jeho zemi deset ran egyptských – deset tvrdých a neúprosných katastrof.
Podrobnosti na zdroji-

Zdroj: http://www.sta­rovekyegypt.net/fa­raoni/novarise/de­set-ran-egyptskych.php

hanulka11

Zde je popsáno všech 10 ran – nebudu to sem kopírovat je to moc dlouhé ,ale stojí to za přečtení

1. A voda byla obrácena v krev…
A Aron na Mojžíšův pokyn obrátil vodu v Nilu v krev. Voda se nedala pít a všechny ryby v ní pomřely. Vědci přicházejí hned s několika hypotézami. První, ta nejvíce zastávaná, říká, že za všechno mohou nilské záplavy, které vymílají jílovitou půdu z břehů a barví tak vodu do červena.
Tento jev mohl Mojžíš snadno předpovědět. Druhou možností je vzplanutí nemoci zvané urinační bilharzióza, jenž způsobuje krev v moči. Třetí hypotéza je zajímavá v tom, že podává vysvětlení i pro nadcházející pohromy. Byla vyslovena v r.1953 a tvrdí, že zčervenání Nilu bylo způsobeno prudkým přemnožením mořských rostlinných organismů.
Počet těchto organismů vzrůstá právě v období záplav. Navíc někteří z těchto mikroorganismů jsou schopni vylučovat červené stigma a toxiny vedoucí k otravě ryb. Poslední názor se přiklání k výbuchu sopky, jehož vinou kyselé horniny zabarvily nilské vody.
2. A žáby vystoupily na zem…
Faraon nepovolil, proto po sedmi dnech na Aronův pokyn žáby opustily své přirozené prostředí a pokryly celý Egypt. Tento problém řeší dvě hypotézy: Podle té první došlo k „náhlému vzestupu vlhkosti vzduchu“ a žáby masivně emigrovaly ke zdrojům vody.
Ta druhá říká, že za všechno může hloubení nových vodních zdrojů, které byly přímo ideální pro rozmnožování těchto obojživelníků. A navíc jedna žabí samička dokáže naklást až tisíc vajíček!
3. Komáři dusili Egypt…
Obě pohromy, které byli již zmiňovány, dokázali faraonovi čarodějníci zopakovat. Tuto však nikoliv. Vědci ji znovu spojují s povodněmi – vlhké prostředí příznivě přispělo k líhnutí komárů. Za povšimnutí stojí, že faraon se stavěl k této pohromě velice chladně. Nejspíše proto, že Egypťané, jako národ žijící u řeky, byli na přehršel komárů zvyklí.
4. Hmyz útočí…
Do egyptských domů vnikly nápory .......dál v odkazu

Jak to všechno začalo…
Vše začalo asi v průběhu 16. stol. př. Kr. Izraelité byli pokojný národ přebývající v údolí Nilu a uctívali jediného boha – Jehova. Náhle se však pokojná situace Hebrejců obrátila.
Nový faraon znepokojený přílišným vzrůstem hebrejské populace donutil tento mírumilovný národ opustit svá pole a zapojil je do stavby Pi-Ramses, nového hlavního města království. A aby toho nebylo málo, nařídil porodním bábám, aby bylo každé hebrejské dítě mužského pohlaví usmrceno.
Mojžíš přišel na svět někdy kolem roku 1350 př. Kr., kdy ho jeho matka chtěla ochránit tím, že ho vložila do koše, který ukryla v rákosí na břehu Nilu. Tam ho objevila faraonova dcera a ujala se ho jako vlastního.
Mojžíš se o svém původu dozvěděl až ve zralém věku, a poté, co zabil ve rvačce egyptského mistra, odešel na čtyřicet let do mediánské Akaby. Poté, co se mu Jehova zjevil v podobě hořícího keře, vrátil se zpět, aby požadoval osvobození svého lidu. Dostalo se mu však jen chladného odmítnutí – faraon nechtěl přijít o takové množství dělníků.
Jehova se rozhněval a seslal na Egypt deset egyptských ran (hebrejsky označovaných jako oth-rána). Tento příběh je velice důležitý v dějinách náboženství, ale vědci mají na tyto pohromy jiný názor…

Zdroj: http://taitae­gyptian.blog.cz/0704/10-egyptskych-ran