roubování vinné révy.cz

jak se roubuje vinná réva?

Odpovědi
panenka

Roubování

roubování třešněRoubování jsou spolu s očkováním druhem štěpování, vegetativního rozmnožování. Jedná se o způsob zušlechťování ovocných a okrasných rostlin (zpravidla stromů). Různé druhy roubování využíváme například u vinné révy a keřů, polodřevitých květin a zeleniny, jako způsob vegetativního množení kultivarů, k získání potřebných vlastností rostliny, nebo k množení druhů, které by jinak nebylo možné pěstovat.

Popis
Roubování spočívá v přenesení části rostliny – (roubu) na jinou rostlinu – (podnož) a jejich funkční spojení (srůstem). Původní rostlina obvykle zajišťuje přísun živin (kořenová část) , naroubovaná část rodí ovoce, popř. vytváří nadzemní část (např. habitus) požadovaných vlastností. Vzdálenou obdobou roubování u živočichů je transplantace.
Zvláštnosti
Někdy se používá mezištěpování, kdy jedna rostlina tvoří kořeny, druhá kmen a třetí korunu stromu (jabloň Ontario).
Roubovat lze i přímo na kořeny.
Barevné druhy kaktusů musíme také roubovat na podnož.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Rou­bov%C3%A1n%C3%AD

Q

Nevím, ale osobně starší víno neroubuji. Stojí-li hlava za nic, je nejlepší ji dát pryč. Víno se zakořeňuje nejčastěji zakopčením (na podzim ohneme jednu větvičku do země a na jaře ukopneme) a nebo tak, že nastříhané odnože zahrneme a necháme zakořenit. Ale ani u takto získaného vína se neroubuje. Roub se provádí jen na rostlinách divokých, ale ty je velmi těžké získat 🙂