Skinn3r

Pšenice na polich se nějak desinfikuje ?

Mam na mysli z duvodu námelu jedovatý houby co na ní roste ?

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/N%C3%A1mel

Že tam píšou při velký koncentraci v mouce může vyvolat ergotismus tak se ptam .

Doplňuji:
No tak teď po pravdě nemam chuť jist nic pšeničnýho když vidim ty látky na úpravu :D

Nejlepší odpověď
anonym

Osivo se upravuje před setím, nikoliv až na poli. Upravuje se tzv. „mořením“, kde se má zamezit bakteriálnímu napadení zrna. Na poli již se pouze provádějí postřiky proti plevelům, případně přihnojování.
Doplňuji:
Naopak tzv. „mořené“ osivo vykazuje nesporně lepší výsledky co do klíčivosti, odolnosti proti chorobám apod. Nevěřte tomu, že vše, co se týká chemie, je škodlivé. U našich plodin se provádí pečlivé laboratorní zkoumání, aby jejich složení odpovídalo předepsané kvalitě. Horší je to u dovozových surovin.

Další odpovědi
Hykam

Můžu vás uklidnit, moří se veškeré osivo, nejen u obilnin, ale i osivo zeleniny, někdo moří i sadbu brambor. Toto je to nejméně škodlivé, mnohem horší jsou látky, které se do potravin dostanou až při zpracování na daný výrobek.
Dnes bez chemické ochrany nejde vypěstovat taková kvalita, kterou kupující požadují.
Pracuji v zemědělství, pěstuji zeleninu a vzhledem k tomu jak jsou v dnešní době plodiny náchylné na různé choroby, houby a kolik je škůdců, nevěřím na nějakou BIO zeleninu.

briketka10

dnes jsem sledovala Loskutáka a stačilo mi jak sázely rostlinky do truhlíku co jen do něj dali hnojiva a všejikých sr.., aby prý kytka mohla zdárně růst, ale prý to vystačí jen na půl roku a pak se musí cyklus opakovat, takže i u kytiček se musí používat všelijaký postřik to je známé..
natož u té zeleniny, ale není to nebezpečné, stačí pořádně opláchnout..

Drap

Námel se vyskytuje poměrně zřídka. Kdysi, a nevím jestli i dnes, se pěstoval na speciálně oddělených polí pro výrobu léčiv. Proti námelu jsou i postřiky, které se aplikuji už na vzrostlé obilí. Je tam dostatečně dlouhá doba po sklizeň, aby něco v obilí zůstávalo. Z tohoto bych měl ten nejmenší strach. Daleko horší jsou věci , které se dostanou do potravin při výrobě.

Conchus

Správně, upravuje se osivo. Námel se už cíleně nepěstuje pro výrobu Yohimbinu. Dříve se to dělalo očkováním nedozrálých klasů. Yohimbin (lék na zastavení vnitřního krvácení, např. při gynekologických záležitostech) je již nahrazen jinými lepšími preparáty.