zjentek

Prostřelí současné vzduchovky, na vzdálenost řekněme patnácti metrů, lidskou či zvířecí kůži?

Prý je to možné, i když mně se to moc nezdá. Když se ptám na zvířecí, myslím velkou, žádné ptáčky, ale vysokou nebo třeba kance. Dokonce jsem slyšel názor, že současnou průměrnou PCP vzduchovkou (ale klidně i pístovou), položím srnčí, kdy se diabolo zastaví až o kost (no to musel tvrdit nějaký pitomec co po sobě v dětství nestříleli hlava nehlava). Když jsme byli kluci, běžně jsme po sobě stříleli vzduchovkami. Pěkně to vždy štíplo. Už nevím jakými, ale jiné nebyly. Dnes mají běžně prodávané vzduchovky úsťovou rychlost okolo 250 až 300 m/s při práci cca 24 joulů, čemuž nerozumím a tak mě zajímá, jestli je to něco podobného jako jsem zvyklý z dětství a tedy můžeme s takovými vzduchovkami s chlapama na cirka 15 m venku po sobě volně pálit (jde o jakýsi můj osobní přepočet síly kdy si udělám jasnou představu o síle současné vzduchovky a později v praxi pak dokonce konkrétní představu na základě vzneseného „jauvajs“). Tak pokud má v tomto ohledu kdokoli jakoukoli představivost, prosím sem s ní. Děkuji. Haré Krišna 🙏

Odpovědi
Drap

Ne vždy, ale ve většině případů se s tím dá počítat. U kance to bude asi problém, záleží kam trefíš, Stejně tak třeba u srnčího, kůži prostřelí, ale že by se zastavil brok či diabolka o kost, považuje za nepravděpodobné

aevul

„Vyhodnocením střelných poranění osob bylo zjištěno, že při dopadové energii střely 40–50 J dochází ke zranění měkkých částí těla, střela s energií okolo 120 J způsobuje obvykle těžká zranění, která mohou být doprovázena roztříštěním silných kostí.“

Zdroj: https://ftvs.cu­ni.cz/FTVS-2310-version1-doktorska_dizer­tacni_prace___richar­d_billich.pdf

Emefej

Z dětství mám zkušenost na vlastní kůži – na cca 3 m jsem to od bráchy dostal ze vzduchovky do stehna. Brok prošel teplákama i kůží, zůstal mi tam zaseknutý asi do půlky a šel snadnou vyloupnout, bylo to bez krve, ale slušná modřina. Vzduchovka byla stará vyšeptalá flusačka, některé dnešní mají i 60J a tou bych dostat nechtěl. Ale i ta je na zvěř zoufale slabá. Střílet ze vzduchovky na zvěř je prasárna, která se u divočáka nemusí vyplatit.
Srnčí nelovím, ale na černou zvěř jsem kadet, každou sezónu průměrně 12 kousků dostanu a s ničím, co nemá dopadovou energii nejméně 3 kJ, bych na divočáky nešel.