Larissa

Prosím, vysvětlili byste mi dva příklady z matematiky?

http://www.sci­o.cz/download/pz/04PZSS­9_Ma_web.pdf

Jedná se o příklad 4, pokud možno i 6, ale jemu tak trochu rozumím.
Jak by vypadal postup a výpočet?
Mockrát děkuji. Lar. (jedná se pouze o přípravu na přijímací testy, není to školní úkol nebo něco podobného)

Nejlepší odpověď
anonym

4. Vezmi to logicky – na stavbě je potřeba odpracovat X ´člověkodnů a platí, že X/5=18, z toho X = 90
První tři dny pracuje 5 dělníků, každý den tedy odpracují 5 člověkodnů, za tři dny 15
Zbývá tedy odpracovat 90–15=75
A 75/3=25
Tři dělníci ´zbytek´ dodělají za 25 dnů.
😉
______________
6. Jde jen o to, stanovit objem, který je potřeba napustit (8 . 3 . 1,5 m) ten vydělit přítokem za sekundu (15 l). Jenom musíš použít stejné měrné jednotky (tedy převést m3 na litry nebo naopak) a výsledný čas zase převést ze sekund na minuty.

Další odpovědi
mosoj

Minule mně byla podobná odpověď smazána.
Kde jsou mravokárci ?

slastimrak

na první stačí logická úvaha: po třech dnech potřebuje 5 dělníků na dokončení práce 15 dnů. Každý dělník odpracuje pětinu práce, celá práce by tak zabrala jednomu dělníkovi 5× tolik…tedy 5×15=75 dnů.
Tři dělníci to odpracují třikrát rychleji, každý totiž udělá jen třetinu celkové práce, tedy 75/3=25 dnů...........

U příkladu č. 6 stačí vypočítat, jaký objem je třeba naplnit…tedy 8×3×1,5=36m3.­...........rychlost plnění je 15litrů/s......krát 60 je 900 litrů/minu­tu.......což je 0,9m3/minutu.­......teď už stačí vydělit 36m3/(0,9m3/min) a vyjde ti 40 minut

bolak

Nepleťte do toho ňáký člověkodny :)) todle je normální příklad na zlomky, nic víc k tomu nepotřebuješ.

5 dělníků udělá práci za 18 dnů, tzn. za 1 den udělá 5 dělníků jednu osmnáctinu celkové práce. Za tři dny je tedy hotovo 3*1/18=3/18×

Taky víme že když 5 dělníků dokončí práci (x) za 18 dnů, 1 dělník by tu samou práci dělal 5 krát delší dobu, to je 5*18=90 dní.

Po třech dnech je hotovo 3/18× a zbývá tedy dodělat 15/18× přičemž 2 rómští kopáči se hodili marod a na práci tak zbývají už jen 3 ukrajinci, z nichž každý pracuje rychlostí 1/90× celkové práce za den, celkem tedy 3/90×, což je 1/30× a protože zbývá dodělat 15/18×, což je 5/6×, což je 25/30×, práce bude hotova přesně za 25 dní.