lokytt

rozlož na součin podle vzorce a2 – b2 = (a+b).(a-b)

Dobrý den, mám problém s matematickým příkladem. Zadání : rozlož na součin podle vzorce a2 – b2 = (a+b).(a-b) . (Upozorňuji, že po Vás nežádám o to, aby jste za mě udělali domácí úkol, jen bych do toho potřebovala zasvětit a ukázat postup na jednom příkladu.) Takže, "rozlož na součin podle vzorce a2 – b2 = (a+b).(a-b) " příklad je např. 81d2 – 49e2 = (2 = na druhou :)Moc by mi pomohlo, kdyby jste mi pomohli vypočítat tenhle příklad a vysvětlili postup. :) Děkuji

Nejlepší odpověď
KalonCZ

Rád ti pomohu.

Obě čísla i neznámé se vyskytují ve druhé mocnině. Číslo 81 lze vyjádřit jako 9² čili 9*9, analogicky uvažujme u čísla 49, které můžeme zapsat jako 7² neboli 7*7.
S neznámými (písmena) nás čeká méně uvažování, neboť již od pohledu vidíme, že d² je rovno součinu d*d (totéž u „e“).

Tvůj příklad rozepíši:
81d² − 49e² = 99d*d − 77e*e
A² − B²

9*9 (=A*A) − 7*7 (= B*B)
d*d (=A*A) − e*e (= B*B)

Na základě výše uvedené části řešení postupujme dál:
A = 9d (protože 81d² = A²)
B = 7e (protože 49e² = B²)

Upravíš na součin podle vzorce:
(9d + 7e)*(9d − 7e)

Strange

…, Praha
Sobota, 1.února 2014, 21:23:32 | Souhlasím | Nesouhlasím | 0

Neznám kuřáka, který by byl nemocný..je to tím, že cigaretový kouř likviduje zárodky virů a bakterií v těle, které tu rozšiřují tzv. nekuřáci,dožívající se v průměru o rok déle za cenu nekvalitního života