Marunka2

Prosím poraďte, jaké šaty na svatbu?

Prosím o radu. Mám delší vlnité tmavě hnědé vlasy. Jsme pozváni na svatbu. Jakou barvu a střih šatů byste doporučili, případně jaký oblek s kravatou manželovi, abychom ladili? Předem všem moc děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
iceT

Sobota, 29. srpen, 2009 – Nejen nevěstě a ženichovi nastává před svatbou nelehký úkol – vybrat, co na sebe. S podobným problémem se potýká především dámská část pozvaných hostů. Nechte si poradit, jak co nejlépe zvolit oblečení na svatbu vašich přátel.
Jedním z hlavních kritérií při rozhodování se, co si obléci, je styl, v jakém se bude svatba odehrávat. Dnes už nejsou výjimkou svatby historické, filmové, exotické, nebo jakkoliv jinak netradiční, kde se předpokládá, že i hosté budou oblečeni tématicky. Pokud vaši přátelé chystají právě něco takového, jistě budete předem obeznámeni, v čem byste se měli dostavit. Pak máte dostatek času zajistit si vhodný kostým.

Ovšem obvyklejší problém s tím, co si obléci, se týká právě svateb tradičních, ať už více či méně formálních. Předem se zajímejte o to, v jakém prostředí bude svatba probíhat. Jistě se jinak obléknete na venkovskou oslavu s grilováním na zahradě a mnohem slavnostnější oblek bude třeba zvolit na svatbu na zámku se slavností v luxusní restauraci.

Jste-li pozváni na klasickou svatbu, volte vždy oblečení společenské. Pro muže je nejvhodnější klasický oblek, který nemusí být jen v barvě černé. Pánové mohou obléci i světlejší barvy, pouze pro velmi formální večerní obřad bude černý oblek nezbytnou nutností.

Dámy mají v případě společenského oblečení mnohem volnější ruku. Mohou si dovolit jak kostým, tak šaty, slavnostnější jsou pak šaty dlouhé. Při výběru barev platí dvě zásady. Vynechejte černou, která patří spíš na pohřeb, a bílou, na ni má ve svatební den nárok pouze nevěsta. Ta by měla také nejvíc ze všech zářit, proto zapomeňte na výrazné a křiklavé barvy, které na svatbách většinou stejně působí nevkusně až vulgárně. Nehodí se ani příliš odvážné modely, jako jsou minisukně sotva zakrývající pozadí nebo výstřihy odhalující víc, než je třeba. To ovšem neznamená, že musíte být za šedou myšku, snažte se však působit především elegantně a ne vyzývavě. Myslete i na roční období a počasí. V parných dnech oceníte především lehké prodyšné letní šaty, barvy se hodí světlé pastelové, vzory by měly být drobnější. To samé platí i o doplňcích, žádné robustní šperky a velké kabely.

Pokud svatba probíhá méně formálně, často bývá zvykem, že se hosté mohou v průběhu oslavy převléci ze společenských šatů do pohodlnějšího oblečení. Snažte se však nesrazit svým vzhledem úroveň celé slavnosti. Vaše oblíbené odrbané džíny nechte doma, pokud nemáte jistotu, že v podobných modelech přijde i zbytek společnosti.

Snad není nutné dodávat, že džíny a oblečení určené pro volný čas, v žádném případě nepatří na svatební obřad.

Dalším pravidlem je, že by hosté neměli mít světlejší šaty než nevěsta. Pokud víte, že bude mít romantické bílé šaty, není co řešit. Někdy ale nevěsty vybírají šaty růžové nebo modré. Je vhodné si také zjistit, zda nevěsta nebude mít kostýmek, pak bychom si neměli vybírat slavnostnější oblečení.

Měli bychom myslet na to, že středem vesmíru v tento den má být nevěsta…

Další odpovědi
Terryle

:o) Já bych to až tak hrozně neřešila – určitě máte nějaké svoje oblíbené, které vám sluší a připadáte si v nich fajn – tak si je vemte. Nebo si kupte nějaké v podobném stylu – ono těžko radit, když nevíme, co ráda nosíte. Hlavně aby se Vám líbily a cítila jste se dobře, pak budete vypadat pěkně vždycky :o) A manžela klidně „slaďte“ s barvou Vašich šatů jenom košilí nebo kravatou… Pokud už doma hezké oblečení máte, tak bych nové „jen“ kvůli svatbě nenakupovala (pokud o tom samozřejmě nepřemýšlíte i jinak). Myslím, že pánskej šedivej nebo tmavěmodrej oblek se užije vždycky a dá se k němu vzít košile/kravata jakékoli barvy, takže manžel „k vám“ bude ladit vždycky :)