Pražak1

Prosím pomožte

Před dvěma dny se mi na vysočině zapilo bílé klíště do šourku. Mám tam to v okruhu 0.5 cm červené. Bojím se nakažení. Nevíte co je zač to bílé klíště a mám zajít k lékaři nebo počkat? Děkuji
Doplňuji:
nejsu očkovaný a to klíště bylo malé

Nejlepší odpověď
anonym

Michale K,Ty jsi ještě nes… do trávy?! 😁

Další odpovědi
mosoj

U doktora nebudeš nyní nic platný. Vydesinfikuj to a čekej. Pokud budeš mít teploty padej k doktorovi. Sleduj místo přisátí, pokud se ti udělá do 14 dnů červený flek s proběleným středem taktéž navštiv lékaře. Pokud nejsi očkovaný proti klíšťové encefalitidě jsi hazardér. Pokud se ti neudělá červený flek s proběleným středem a do 14 dnů dostaneš teploty padej také k lékaři.
V zápětí po přisátí ani doktor nic nepozná !!!

Michal Kole

Sice nechápu, jak se Vám tam dostalo, ale vyžebral bych si 30 korun a šel HNED k doktorovi.

iceT

To klíště sis vyndal,doufám?Za návštěvu doktora nic nedáš,takže neváhej a běž.

štamgast

Bílé klíště je samička-viz. http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sou­bor:Ixodes_ri­cinus_ticks.jpg
Tady na obrázku je na ni normální klíště-čili samec a z té velikosti se mi udělalo šoufl. Honem k lékaři, snad jsi očkovaný.

Robert_PM

Hlavně klid. Ale příležitostně se nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě (což se nedělá po cca 14–21 dnech po expozici s klíštětem). Lymeská borelióza může (ale nemusí!) mít projev v červených putujících flecích – a je-li již citovaná erytema (tedy lidově flek) na světě, je už stejně pozdě, neboť borélie jsou jsou již pomnožené. Pozor! Borelie nemusí být zjistitelné, a často ani nejsou, z krevního rozboru. Ecefalitida by byla o zvracení, vysokých horečkách, atd… ale to se dá najít na wiki, nebo tel. dotazem na Zdravotní ústav (tam Vám sdělí i čas, za jak dlouho budete moci být očkován), či u praktika.