hanako

Proč vznikla Velkomoravská říše?

Vím kde vznikla a co se v ní dělo ale nedohledala jsem se PROČ vznikla.
Doplňuji:
Nedeklaruji žádné upřednostnění zábavy před studiem, jsem zviklá se hodně učit, do popisu jsem mj. uvedla že vím co Vmř. je, kdo ji založil, kdy vznikla, kdo se v ní objevil… Možná to tím níže uvedeným dojmem zapůsobilo ale jen jsem se v knihách nedohledala proč 🙂

Nejlepší odpověď
led

V VIII.storočí sa na území medzi Podunajskou nížinou a Moravskom vrchovinou zlúčili Slovanské kmene pod vedením franského kupca Sama na obranu proti útočiacim Avarom z východu a neskôr Frankov zo západu. Po Samovej smrti 658 sa tento zväzok rozpadá. V Európe prebiehajú mocenské boje o územia. V roku 833 Mojmír I., po porážke Pribinu z Nitry, zakladá Veľkú Moravu.
Prečo?
Dá sa to odvodiť aj z môjho textu. Neuškodí si to naštudovať už od kupca Sama pre pochopenie situácie vo vtedajšej Európe a prečo vlastne Mojmír bojoval proti Pribinovi. Kto to bol Svätopluk?
zdroj: Dejepis pre základné školy
Doplňuji:
Pozor, nepomýľte si Samovú ríšu s Veľkomoravskou ríšou aj keď to zvádza. Ide o úplne iné politické zriadenie. Samová ríša je Zväz kmeňov s vládou jednotlivých vodcov pod vedením Sama.
Veľkomoravská ríša už feudálne zriadenie pod vládou jedného rodu

Další odpovědi
elektrikář

Velkomoravská říše byl svazek rozptýlených rodových svazků pro společnou ochranu obývaného ůzemí
Doplňuji:
Založi ljí kupec Sámo později vládl jako kníže

dudu

Z historických důvodů dávno před tím než na dotaz lenošného, či „vyčůraného“ jedince odpoví některá dobrá víla. Kdyby dotyčná alespoň občas nahlédla do patřičné literatury, a to možná jen do učebnice, nemusela by zde veřejně deklarovat svoji nechuť upřednostnit zábavu před základní povinností – studovat a učit se!!!

Doplňuji:
Ano je správné mít dobré zviki.

hanulka11

co byla vlastně Velkomoravská říše ?........

Elk

Protože ji někdo CHTĚL založit! Otázka tak jak je položena je sama o sobě položena ne moc rozumnou formou, řekl bych že je položena hloupě.
Proč to a tamto vzniklo… no protože to někdo chtěl a dal k tomu podnět.

led

Doporučujem:

  1. Slovania v ranom stredoveku
  2. Vznik a vývoj Veľkej Moravy
  3. Veľká Morava ako štátny útvar

http://www.de­jinyslovenska­.eu/Stredovek­.html#1
http://www.de­jinyslovenska­.eu/Stredovek­.html#2
http://www.de­jinyslovenska­.eu/Stredovek­.html#3
na stránke je popísaných 1000 rokov stredoveku – VI-XVI. storočie – na Slovensku (aj vzhľadom na Moravu)

led

ad elektrikář ´doplnok´
rozdiel je skoro 200 rokov. Samo založl Zväz kmeňov nazývaný aj Sámová ríša.

anonym

hanako, dudu je tady vetsinou za hodneho dedecka .., ale dneska mu asi jeho pani dala k obedu o 2 knedliky mene .., tak by te mozna i nasekal pravitkem .. ! ja odpoved neznam .., take jsem se nedivala do ucebnic, tak je ze me hajzlbaba .. , tak se radsi podivej do knizky, nebo googlu .. :) -iv-

  • iv-

dudu

Paní -iv-, není mým zvykem odporovat ženám /to mám z domu/, ale dnešní mládež hlavně kvůli lenosti ztrácí schopnost poctivě pracovat, bez PC a sociálních sítí si nedokáže vytvořit samostatný úsudek a u řady z nich končí jejich znalosti někde těsně za malou násobilkou a schopností po namáhavé četbě správně pochopit jednoduchý text,