terus

KDO založil Velkomoravskou říší ???

Nejlepší odpověď
annas

Pohled do historie – DEJ

Počátkem 9. stol. se objevují 2 knížetství, které spolu vedly politický boj:

  • Moravské (centrum asi v jihomor. Mikulčicích) s vládcem Mojmírem – Nitranské (středisko v Nitře) s vládcem Pribinou

V roce 833 Mojmír Pribinu z Nitry vyhnal, obě knížetství spojil a stal se 1. velkomoravským knížetem.

Mojmír I. tak založil dynastii Mojmírovců, která vládla až do zá niku státu snad v roce 906/907.

Pro tento stát se užívá teké označení Velká Morava, stát Mojmírovců
Byl prvním známým západoslovanským státem, ve své době nejmocnějším ve střední Evropě.