zeeue

Proč současná astrologie nebere ohled na precesi zemské osy?

Precese zemské osy je méně známý pohyb Země, protože je hůře patrný – zemská osa rotuje jako káča s periodou cca 25 tisíc let (tzv. Platónský rok), což způsobuje zdánlivý pohyb hvězd po nebeské klenbě. V dobách, kdy vznikala astrologie, byl jarní bod v souhvězdí Berana a vše vycházelo tak, jak má. Nic z toho mi do odpovědí psát není třeba – všechno vím 🙂 Jde mi především o vztah astrologie a astronomie.

Pominu-li ty „menší“ detaily – jako např. to, že bylo z mě neznámých důvodů z astrologického zvířetníku zcela vynecháno souhvězdí Hadonoše (asi aby počet zvířet. souhvězdí vycházel na počet měsíců v roce?); dále např. to, že všechna ekliptikální souhvězdí nemají přesně 30° – pak stejně nedokážu pochopit, proč astrologie nezohledňuje posun jarního bodu do znamení Ryb vlivem precese zemské osy!

Vždycky jsem myslela, že to, v jakém znamení se někdo narodí, určuje postavení Slunce – konkrétně to, v jakém ekliptikálním souhvězdí se Slunce nachází ve chvíli jeho narození. Nikoli to, v jakém souhvězdí se nacházelo Slunce přesně před dvěma tisíci lety před jeho narozením. Proč tedy současná atrologie při sestavování horoskopů nebere ohled na skutečné postavení slunce ve zvířetníkových souhvězdích?

Pozn. Pokud chcete tedy znát své skutečné znamení, pak to své současné posuňte o jedno zpátky… např. já nejsem Býk, jsem Beran; kdo je Blíženec, je vlastně Býk; kdo je Rak, je zase Blíženec atd.

Doplňuji: Zase jen spousta „odpovědí“ plných toho, co jsem snad psala, že vím. Kdežto opravdová odpověď na to, na co jsem se ptala, chybí. Primárně se nezajímám o astrologii, nýbrž o astronomii (jinak bych si toho, že je astrologický zvířetník vůči ekliptikálním souhvězdím posunutý, snad ani nemohla všimnout, ne?) Nezájem astrologie o precesní pohyb zem. osy ve mně prostě jen vyvolal velký otazník – přečtěte si prosím znovu můj 3. odstavec výše. Na druhou stranu má možná pan Klaproth pravdu, astrologie je pavěda a ve skutečnosti žádná logická odpověď na mou otázku ani neexistuje.

Nejlepší odpověď
Klaproth

Precese zemské osy je vědecký fakt. Astrologie není věda, vědeckými fakty se nemusí zabývat.

Další odpovědi
annas

astrologie – hvězdopravectví, jde o předpovídání domnělých lidských osudů z postavení hvězd.

Pokud se zajímáte o astrologii, tak víte, že se uvádí 13. znamení Zvěrokruhu – Hadonoš.

Pohled astrologů a astronomů se na znamení zvěrokruhu liší. Podle NASA jste s velkou pravděpodobností narozeni v jiném znamení, než jste si dosud mysleli!

Astroložka Natálie Dobrovolná odpovídá

"Naše zeměkoule podléhá jevu zvanému precesní pohyb, jehož důsledkem je nepatrné posouvání zemské osy, což má mimo jiné vliv i na určování astrologických znamení. Od doby, kdy starověcí babylóňané definovali 12 znamení zvěrokruhu, se dění na obloze trochu změnilo a došlo tudíž k mírnému posunu horoskopického kola. Proto býváme často ovlivněni působením předchozího znamení. Tyto fakta více rozebíráme v přehledu znamení zvěrokruhu. – odkaz https://www.as­trohoroskop.cz/zna­meni-zverokruhu

https://www.as­trohoroskop.cz/ha­donos

Proč znamení zvěrokruhu neodpovídají souhvězdím?
autor Martin Brada

„Precesi ovlivňují i planety, případně další méně významné jevy, nicméně Slunce a Měsíc určují precesi zcela dominantně. Posun znamení vůči souhvězdím není pro astronomy nijak zajímavý, protože se znameními pracuje pouze astrologie, nicméně samotná precese samozřejmě hraje významnou roli v jiných ohledech. Jedním takovým vlivem je posun severního a jižního nebeského pólu. Momentálně severní část zemské rotační osy směřuje přibližně k hvězdě Polárce, ale to se právě vlivem precese mění a nebeské póly během Platónského roku opíší na obloze poměrně velkou kružnici o poloměru 23,5°. Dalším efektem je například změna poloh nebeských těles v rovníkových souřadnicích, jejichž počátkem je také právě jarní bod. Kvůli tomu se musí souřadnice objektů vztahovat ke konkrétnímu datu“ atd. .

http://www.hvez­darnaplzen.cz/2016/03/­17/proc-znameni-zverokruhu-neodpovidaji-souhvezdim/

Brblal

Já tomu nevěřím, že nás ovlivňují nějaká znamení, a že záleží kdo se kdy narodil, žádné horoskopy nečtu, podle mě jsou všechno jen náhody.

Ale pokud tomu někdo věří, je mi to jedno, je to jeho věc.

Emefej

„Jde mi především o vztah astrologie a astronomie.“ Astronomie je exaktní přírodní věda. Astrologie je druh podnikání, který s pojmy „exaktní“ a „věda“ nepracuje.

kelley

Ona si astrologie ani nedělá těžkou hlavu z oficiálního vyřazení Pluta z kategorie planet 😁

Zdroj: https://techn­et.idnes.cz/pla­net-uz-je-jenom-osm-pluto-vedci-vyradili-fks-/tec_vesmir.as­px?c=A060824_152610_tec_­vesmir_jba

Mukynda

Tohle je podle mě míchání dvou různých věcí dohromady. Astrologie je tu od toho, abychom sami sebe dokázali lépe poznat. Každý víme nejlíp jací jsme a jak reagujeme, a kdo to neví, tak si může přečíst svůj horoskop, třeba tady – https://www.as­trohoroskop.cz/ – a posoudit, zda to na něj pasuje nebo ne. Děláte z toho moc velkou vědu. :)