ten který je

Proč se vyskytují ve starých bájích draci?

Autoři starých bájí či pohádek přeci nemohli na vlastní oči spatřit třeba dinosaura.V období křídy přeci lidé nežili.Kde se vzala předloha pro tyto báje?

Nejlepší odpověď
annas

Drak měl souvislost s hadem.
.
„Ne zcela jasné je, kupodivu, už samotné slovo "drak“. Všeobecně se poukazuje na to, že notoricky známý slovní základ draka (známý opravdu v kdejakém evropském jazyce) má zřejmě základ přinejmenším z řečtiny, kde existují výrazy „derkesthai“, podle Eldera odvozeno z výrazu „thér“, což značí obluda, dravec (ale i jiné možnosti jsou zajímavé – například téró znamená pozorovat, hlídat); a „derkomai“ (hledět, pozorovat, tvor s hrozivým zrakem).
Kromě toho existuje v sanskrtu výraz „darc“ (opět pozorovat, hlídat), takže není vyloučeno, že slovo je společné vůbec pro všechny indoevropany…
Problém je v tom, že vše řečené vyhovuje velmi dobře drakovi i hadovi; vůbec není jisto, že když staří Řekové mluvili o „dracích“, nemínili tím vlastně „hady“.

Ostatně, tato nejistota je patrná i z řady dalších vysloveně „plazích“ a syčivých výrazů, které se vztahují dílem na hady a dílem na draky – saň, šmok, snake, serpens, šarkan, ba i jihoslovanská zmaj nebo naše zmije.
Vrcholem nejistot jsou slavné citáty z Bible. Hebrejština užívala výraz „tan“ (množné číslo „tanin“), a používá ho zejména v souvislosti s představou úplné pustiny a zkázy (něco se stane příbytkem draků). Již celá staletí se biblisté dohadují, zda „tanin“ jsou draci nebo hadi; korunu tomu nasadil nový český ekumenický překlad, který tvrdí, že jsou to „šakali“…

Celá řada slavných dračích oblud mohou být docela dobře nestvůry hadí. K tomu lze dodat, že velcí hadi rovněž reálně existují, od Asie až po Jižní Ameriku; takže i zde je velmi těžko odlišit, jak moc je zpráva vlastně fantastická…"

http://draci.in­fo/index.php?cls=ob­jecter&object=7&sil­k=19

Západní draci, Přední východ, Čína atd.
Jaké byly tedy jejich významy? Byli oslavovaní nebo pronásledovaní?
http://www.mys­ticum.cz/czk/clan­ky/draci-v-mytologii/