Proč se ve fyzice na všechny obvody používají jen barvy vodiče červená a modrá ?

Červený vodič se používá na střídavé řídicí obvody a modrá se rozlišuje na světlou a tmavou. Světlá barva je na střední vodič a tmavě modrá na stejnosměrné řídící obvody

Nejlepší odpověď
anonym

To je trochu zjednodušený výklad. červená a modrá je u stejnosměrných obvodů pro rozlišení + a -. Těmito barvami se rozvádějí např. halogeny na 12V.
U střídavého je černá fáze, modrá pracovní nula, žlutozelený ochranná nula a hnědý ovládací fáze (do vypínače).
Všechny systémy mají své normy na barevné značení vodičů. Telefonní, sdělovací, MaR, strukturované kabeláže (výpočetní sítě), kamerové sytémy, zabezpečovačky atd. U dnešních standardních USB je 8 pinů (tedy i různých barev).
Jenom teroristé záměrně zaměňují barvy, aby zmátli pyrotechniky.

Další odpovědi
mosoj

Červená je zásadně + u stejnosměrného proudu.
Pokud nevěříte, mrkněte se třeba do auta na AKU.