JájsemRaibek

Proč se říká, že prach jsi a v prach se navrátíš?

Když člověk vzniká z kapky a jeho tělo je převážně tvořeno vodou. Tak kde je ten prach?

Nejlepší odpověď
gecco

Když člověk – resp. jeho tělo, vyschne, změní se v prach…

…„vytvořil Hospodin Bůh člověka, z prachu země“…
…„dokud se nenavrátíš do země, z níž jsi byl vzat. Prach jsi a v prach se navrátíš.“…
Genesis

Další odpovědi
arygnoc

boh stvoril človeka z hliny.
suchá hlina je prach. (voda predstavuje život)

;-Q
Doplňuji:
@Jugar: a iní:

nevysvetľujeme tu pôvod človeka, ale ako vzniklo to rčenie.
a to je podstatný rozdiel.

otvorte otázku o vzniku človeka a slovo boh tam padne iba od totálnych ignorantov.

;-Q

anonym

Dobrá hláška je taky :„Nahý jsi přišel na svět a nahý odejdeš“.

annas

Tato slova z bible se používají na Popeleční středu.

Na Popeleční středu se věřícím na čelo uděluje znamení kříže popelem (= popelec) s formulí: „Pamatuj, že prach jsi a v prach se obrátíš (navrátíš)."

Přijetí popelce je znamením pomíjivosti člověka a odhodlání zříci se zlého jednání (hříchu).

Tento symbol je převzatý z biblické tradice. Symbolicky se tak naznačuje stav člověka, který vyznává před Bohem svůj mnohdy špatný život, své nepravosti, své zlé jednání (hřích) a vyjadřuje vůli vnitřně se obrátit s nadějí, že mu Bůh odpustí.

Popel, symbol smrti a nicotnosti, se získává ze spálených palmových a olivových ratolestí (ev. „kočiček“ – v našich krajích) posvěcených v předešlém roce na Květnou neděli."

http://www.vi­ra.cz/Texty/Glo­sar/Popelecni-streda-zakladni-informace.html

--
Jsme na zemi jen hosty, zemřeme, pope to má připomenout.
Všechno zde zanecháme, všechno zmizí v prachu země …

Löwe

Když tě spálí, a tvůj popel se smíchá se zemí, dá se říct, že jsi prach 🙂
Doplňuji:
arygnoc – a já jsem si celej život myslel, že jsem šimpanz..

anonym

Žádnej bůh člověka nestvořil,jak zde píší jiní.Jsou to vše jen pověry.
Vytvořit zcela nenapadnutelný přehled o vývoji člověka je velmi těžké, snad i nemožné. Přeze všechny poznatky moderní vědy jsme v určitých bodech stále jen u předpokladů a skutečnou vývojovou linii člověka neznáme.
Ještě se přikládám k teorii,že jsem sem byli nasazeni jinou civilizací.
Kde je přechod mezi neandrtálcem k člověku?
Jen doplním,že vesmír je z prachu a my se v něj postupem času taky proměníme.

talka

Jugar: a kde se vzala ta jiná civilizace??????????­??

annas

Ad talka, příspěvek patří do diskuse.