Atik

Proč se říká ve sportu-dostal kanára?

Zajímalo by mě, jak vzniklo toto slovní spojení a z čeho je odvozeno.

Nejlepší odpověď
kropitko

Tak to nevím,dostala jsem ho několikrát a nikdy mě nezajímalo,proč se tomu tak říká…hledala jsem to i na netu,ale vážně nevím…teď už mě to taky zajímá

Další odpovědi
annas

Po dlouhém hledání jsem našla vysvětlení:
„Když v tenise zazpívá kanár“. Samozřejmě nemáme na mysli milého žlutého ptáčka, ale stav setu, kdy se vám nepodaří uhrát ani gam.

Je to podobné, jako prohrát ve fotbale například 0:5. Soupeř si bez problémů drží servis, navíc ten váš vám sebere hned třikrát.

Zatímco když ve fotbale prohrajete poločas například poměrem 0:3, vaše naděje aspoň na bod jsou již jen v oblastí teorie. V tenise je svým způsobem jedno, zda set prohrajete po hodině v tiebreaku nebo za dvacet minut potupným „kanárem.“

Slangový pojem kanár se používá i ve stolním tenise.

Doplňuji:
Bubco, já jsem si špatně přečetla otázku. Na Váš podnět jsem pátrala dál a zjistila význam spojení.

V diplomové práci jsem našla, že dát kanára (v jiném sportu i ptáka), znamená hrát s chybami, nepodařeně. (I v hudbě se říká kanářit – hrát falešně, nepodařeně, dělat chyby). Pojmenování je metaforické, tedy na základě podobnosti s ptákem kanárem. Takže hráč, který dostal kanára, hrál stále stejně, nepodařeně, někdy až příliš komplikovaně, neuhrál tedy žádný bod, kanářil. Měl vzor kanára., když v době páření zpívá špatně.

Připomíná anglické goldlen set, takže zlatá sada, to zlato se objevuje v kanárovi.

https://www.stre­am.cz/uzliky-na-jazyku/10020572-kanar-jak-se-tuleni-prosadili-v-tenisu

V tenise je zlatý set sada ,vítězství bez ztráty jediného bodu. To znamená zaznamenat 24 minimálních bodů potřebných k vítězství v setu 6–0 ,.

Češi jsou skromnější než Angličané, proto se místo zlata dostal do tenisu žlutý kanár, pokud hráč neuhrál 6:0. Tedy podobnosti – žlutá barva kanára připomíná zlato, které hráč nezíská.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Golden_set

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:ZOF­XbqHbHVAJ:denik­sport.blesk.cz/cla­nek/tenis/77923/mis­tr-kanaru-rafael-nadal.html+kan%C3­%A1r+v+tenise&cd=17&hl=­cs&ct=clnk&gl=cz

jakube33

Z čeho vzniklo nevím ale používá se při tenisu při ostatních sportech se neužívá.

Nebo v pinpongu?Ted si nejsem jist chvilku počkej on se ozve někdo kdo bude vědět přesně

anonym

Pro Annas.Stále ale nevím,PROČ se TOMU říká kanár. Musí to mít důvod. A také jsem nic nenašel.

silen

znal jsem se kdysi s jedním starším tenistou a ten mi to vysvětloval: kdysi, snad za první republiky se říkalo „šest ku nule“ a to se časem zkracovalo, tak že se napřed vynechalo sovo „šest“, takže zbylo jen to „ku nule“ a to se znovu zkrátilo jen na „k n“ a z toho vnikl „kanár“