Avatar uživatele
Atik

Proč se říká ve sportu-dostal kanára?

Zajímalo by mě, jak vzniklo toto slovní spojení a z čeho je odvozeno.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, kokoťenko, rynek878 před 5058 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kropitko

Tak to nevím,dostala jsem ho několikrát a nikdy mě nezajímalo,proč se tomu tak říká…hledala jsem to i na netu,ale vážně nevím…teď už mě to taky zajímá

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Po dlouhém hledání jsem našla vysvětlení:
„Když v tenise zazpívá kanár“. Samozřejmě nemáme na mysli milého žlutého ptáčka, ale stav setu, kdy se vám nepodaří uhrát ani gam.

Je to podobné, jako prohrát ve fotbale například 0:5. Soupeř si bez problémů drží servis, navíc ten váš vám sebere hned třikrát.

Zatímco když ve fotbale prohrajete poločas například poměrem 0:3, vaše naděje aspoň na bod jsou již jen v oblastí teorie. V tenise je svým způsobem jedno, zda set prohrajete po hodině v tiebreaku nebo za dvacet minut potupným „kanárem.“

Slangový pojem kanár se používá i ve stolním tenise.

Doplňuji:
Bubco, já jsem si špatně přečetla otázku. Na Váš podnět jsem pátrala dál a zjistila význam spojení.

V diplomové práci jsem našla, že dát kanára (v jiném sportu i ptáka), znamená hrát s chybami, nepodařeně. (I v hudbě se říká kanářit – hrát falešně, nepodařeně, dělat chyby). Pojmenování je metaforické, tedy na základě podobnosti s ptákem kanárem. Takže hráč, který dostal kanára, hrál stále stejně, nepodařeně, někdy až příliš komplikovaně, neuhrál tedy žádný bod, kanářil. Měl vzor kanára., když v době páření zpívá špatně.

Připomíná anglické goldlen set, takže zlatá sada, to zlato se objevuje v kanárovi.

https://www.stre­am.cz/uzliky-na-jazyku/10020572-kanar-jak-se-tuleni-prosadili-v-tenisu

V tenise je zlatý set sada ,vítězství bez ztráty jediného bodu. To znamená zaznamenat 24 minimálních bodů potřebných k vítězství v setu 6–0 ,.

Češi jsou skromnější než Angličané, proto se místo zlata dostal do tenisu žlutý kanár, pokud hráč neuhrál 6:0. Tedy podobnosti – žlutá barva kanára připomíná zlato, které hráč nezíská.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Golden_set

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:ZOF­XbqHbHVAJ:denik­sport.blesk.cz/cla­nek/tenis/77923/mis­tr-kanaru-rafael-nadal.html+kan%C3­%A1r+v+tenise&cd=17&hl=­cs&ct=clnk&gl=cz

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
jakube33

Z čeho vzniklo nevím ale používá se při tenisu při ostatních sportech se neužívá.

Nebo v pinpongu?Ted si nejsem jist chvilku počkej on se ozve někdo kdo bude vědět přesně

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Pro Annas.Stále ale nevím,PROČ se TOMU říká kanár. Musí to mít důvod. A také jsem nic nenašel.

před 5057 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
silen

znal jsem se kdysi s jedním starším tenistou a ten mi to vysvětloval: kdysi, snad za první republiky se říkalo „šest ku nule“ a to se časem zkracovalo, tak že se napřed vynechalo sovo „šest“, takže zbylo jen to „ku nule“ a to se znovu zkrátilo jen na „k n“ a z toho vnikl „kanár“

před 2248 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek