Luk-Freedom

Proč se říká tatarskému bifteku tatarský biftek?

Není mi známo jak vznikl název tohoto pokrmu.
Doplňuji:
S tím masem pod sedlem jsem to slyšel, ale nevěděl jsem jestli je to pravda. Dekuji.

Nejlepší odpověď
annas

Ještě doplním historii.
Historie tatarského bifteku, pochoutky ze syrového masa, sahá daleko. Do doby, kdy Attila zvaný Bič boží, král spojených (patrně mongolsko-tureckých) kmenů Hunů, žijících ve třetím století před naším letopočtem na území dnešního Mongolska, vtrhl se svými hordami do Černomoří a západní Evropy.

Attilovi muži rychlými a ničivými nájezdy pokořovali obyvatelstvo dobytých území a vytvořili rozsáhlou říši se střediskem v dnešním Maďarsku. Válečníci ale potřebovali nahradit hodně energie, kterou vydávali během své zběsilé celodenní jízdy v sedle koní. Nezbývalo než přizpůsobit tomu i jídelníček.

Jedli tak hlavně syrové libové hovězí maso, které nakrájené na sousta uložili vždy ráno pod sedla. Maso pak bylo během dlouhé celodenní jízdy dobře naklepáno, aromatizováno a nasoleno potem koní. V době jídla k němu stačilo přidat už jenom trochu koření a bylo to. Právě při tatarských nájezdech do Evropy se recept dostal až k nám.

Samotné slovo tatar, nebo původně „tartar“, má údajně kořeny v ustrašeném oznámování příchodu těchto životu nebezpečných nájezdníků. Jejich vpádu totiž vždy předcházel daleko slyšitelný a zřetelný zvuk podobný „trrrrtrrrr“, který vydávaly nárazy četných koňských kopyt o zem. Brzy se tento zvuk stal varovným slovem, vyslovovaným už jako „tar-tar“.

Zdroj: http://www.gam­brinus.cz/naex/on-line/lifestyle/1946-tatarka-a-tatarak/

Další odpovědi
Vicki

Maso dávali pod sedlo a po dlouhých jízdách v sedlech pak zjistili,že maso skřehlo a je chutnější.Časem se recept samozřejmě upravil,ale název zůstal.(fakt jsem to někde četla).

HerbiG

A proč se židli říká židle??? :D

Michal

Když tataři táhli do bitev,museli se vojáci dobře a kvalitně najíst.Porazili tataři krávu a maso, to kvalitní,nasekali ,naškrábali a zamíchali.Podávali.
Od těch dob se jmenuje biftek tak,jak se jmenuje.Tatarský.