Awe

Co se jedlo na uzemí České a Slovenské republiky?

Halušky s brynzou se považují za tradiční slovenské jídlo. Tak jako ve slovenské, tak i v české kuchyni se používá hodně brambor. Ale co se na tomto území jedlo před objevením Ameriky a tím pádem dovoze brambor do Evropy aj.? Snad nemohlo být na tomto území vše závislé pouze na úrodě obilí. Neumím si představit tlačit do sebe většinu života jen obilné placky…

Nejlepší odpověď
gecco

Co „obilné placky“ – to by bylo ještě dobrý – čapátí s ´náplní´ ze sýra (tvarohu), ovoce, masa – to je přece dobrota…
Ale spíše šlo o obilné kaše – kroupy, vločky, krupice…
😉

Další odpovědi
Drap

Hodně se používalo luštěnin a vše co šlo vypěstovat. Některé druhy jako pohanka, proso a další už téměř z naší kuchyně vymizely.

jáára

Moučný placky, sem tam veverka, ježci a tak.

da ny

Nepochybně se jedlo zdravě a chutně (ti co na to měli).
Chovali dobytek a lovili zvěř. Minimum pšence…
Chléb pohankový, jáhelný, žitný, žemlový a z prosa. Sýr, podmáslím a zákysr
Pilířem staročeské kuchyně byly luštěniny a kaše: prosná, tedy jáhelná, pohanková, ovesná, semencová, krupičná.
V oblibě bylo také ovoce jako jablka, švestky, hrušky, maliny, ostružiny či vinné hrozny.
Zvláštní kapitolou je maso. Jedlo se stejně jako dnes vepřové, hovězí, drůbež, zvěřina i ryby. K masu se přidávala kořenová i listová zelenina a chuť propůjčovala nejčastěji řeřicha či šalvěj. Maso se vařilo, peklo, ale také udilo. Výjimkou nebyly klobásy, jitrnice ani jelita.
V 15. století se začínají objevovat i první psané receptury na přípravu jídel.
http://www.czech­.cz/cz/Objevte-CR/Zivotni-styl-v-CR/Gastronomi­e/Historie-ceske-gastronomie

Za 1. republiky se pak např. pražská chudina cpala lososama, bouřila se a dožadovala také nějakého toho masa :D
(To už dnes minimálně ze 2 důvodů není možné 😁).