JájsemRaibek

Proč se říká pedálu v autě plyn, když auto není na plyn, ale na benzin či naftu?

V letectví se říká páka přípusti motorů, proč v automobilu není taky přípusť motoru, ale plyn, když auto jezdí na benzín nebo naftu?
To, že je dnes i na plyn není podstatné, jelikož tomu pedálu plyn se říkalo dávno předtím.

Nejlepší odpověď
mosoj

Takto se tomu říká od jakživa a dříve měly auta karburátory, jinak také zplynovače. Pedálem se otevírala klapka pro přívod zplynovaného benzínu do motoru. Proto plyn. To neznáš ?

Další odpovědi
annas

Proč šlapeme na plynový pedál?
http://fanda.no­va.cz/clanek/au­ta/proc-slapeme-na-plynovy-pedal.html

„Historie „přidání plynu“ teoreticky sahá až k samým počátkům stavby motorů. A to dokonce až k parním stojům, kdy pohonným médiem, které pohánělo písty, byla pára. Jako taková byla v dobách Jamese Watta a jeho pracovního vahadlového parního stroje (1769) brána za plyn.
Do roku 1890 staraly o pracovní směs nikoli karburátory, ale odpařovače. Zde se palivo v nádobkách (nejvíce skleněných) nechalo probublávat a uvolněný plyn byl dávkován do motoru. I když se Wilhelm Maybach zasloužil o konstrukci rozprašovacího karburátoru, stejně se udržely motory s odpařovači ještě několik desetiletí. A tak dodnes nešlapeme na akcelerátor, benzínový nebo naftový pedál, ale v duchu tradic stále šlapeme na plynový pedál.“

Jinak jazykové vysvětlení

„Označení „plynový pedál“ přišlo do češtiny z americké angličtiny, ve které se akcelerátoru říká „gas pedal“. Slovo „gas“ přitom sice v překladu znamená „plyn“, ale v tomto případě jde o zkráceninu slova „gasoline“, což je americký výraz pro benzín (Angličané mu říkají „petrol“). Takže jde jen o typické komolení a špatný překlad, ne o to, že by někdy měl plynový pedál něco společného s plynem jako takovým.“

http://auta.jen­promuze.cz/od­povedi/1199-proboha-proc-plynovy-pedal

lexx

1.) prapůvodně byly motory na dřevoplyn

2.) karburaci vzniká směs benzínu se vzduchem čili jde v podstatě o plyn

Lamalam

Jde o špatný překlad amerického gasoline pedal. Říkej pedál akcelerátoru a budeš mít klid.

zjentek

protože když v nastartovaným auťáku jemně sešlápneš pedál od benzínu, tak dojde k nějaký reakci mezi skupenstvími no a když pak sešlápneš víc, tak přidáš plyn ;q
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Plyn
..ale vysvětlení pro odbornou veřejnost to není ;q

Vinpe

Pedál plynu je maximálně sešlápnutý k podlaze. Do motoru jde více paliva, jde o zvýšený (plný) výkon. Palivová směs se po vstříknutí ve válci zplyňuje a hoří. Rozpínání plynů (výbuch) způsobuje pohyb pístu. Výfukové plyny odchází přes výfukové ventily výfukem ven.

baloun62

  1. Původní motory nebyly na dřevoplyn, ale na benzin. A to přesto, že úplně první výbušný Lenoirův motor z roku 1860 byl na plyn. Tento motor však nikdy nepracoval jinak, než v laboratorních podmínkách a nesloužil k jinému účelu, než k demonstraci principu získávání mechanické energie přímo pomocí výbušného spalování bez potřeby dalšího média (páry).
  2. V karburátoru vzniká sice směs benzínu se vzduchem, ale není to plyn, je to spray. Plyn je homogenní směs na úrovni molekul, spray je směs plynu a velmi malých kapiček kapaliny. Není tudíž homogenní.

gobls

Je to aerosol. Ze spreje sice také stříká aerosol, ale ke karburátoru bych ho nepletl.