Zvědavý

Proč se pro nováčky používá termín „zelenáč“ nebo „bažant“ ??

Nejlepší odpověď
annas

Pojmenování zelenáč se k nám dostalo z němčiny, jak je uvedené ve Slovníku nespisovné češtiny o kolektivu autorů. .

Zelenáč – také grýncajk – původ z němčiny z Grünzeug = bylina,, zelenina = zelená věc.

Grün = zelený , Zeug = věc, látka, hmota – zelená látka.

Vojáci nosili zelený oděv, takže na základě podobnosti.

"Výraz bažant však figuruje ještě v jednom slangu, ve vojenském. Říká se tak nováčkům a v dobách, kdy se ještě povinně chodilo na dvouletou vojnu, vojákům 1. ročníku vůbec. Nováčkům se na vojně říkalo různými ptačími pojmenováními. Kromě slova bažant tu figurují i holub, kavka, drozd, havran, vrabec i obecné pták či fták.

To všechno snad souvisí s tím, že vojenští nováčci, jinak také ucha, lemouni, saláti, špenáti a kvikoni, se tváří poněkud vyděšeně, podobně jako ptáci, zvláště ptačí holata."
http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/bazant-podruhe--205810

Další odpovědi
setapouch

Zelenac bude souviset s anglickym (resp. americkym) vyraxem greenhorn. A to bude souviset s novym, mladym, zelenym vyhonkem.

lexx

první půlrok na ZVS to byli klofáci, druhej ptáci, třetí mazáci no a poslední supermazáci