Cenobita

Proč se pistolníkům v populární kultuře říká pistolníci, když používají většinou revolver?

Pistolníci jsou většinou v povědomí s revolverem, případně s puškou. Například ve westernech, filmech, románech. Vlastně si ani nevybavuji, že by některý takovou pistoli měl vždy jen revolver. Považujete to za chybu překladu, nebo v té době Češi nevěděli co je to revolver, ale byli obeznámeni s pistolemi? Pokud vím tak pistole se užívaly například k soubojům. Máte nějaký návrh jak by se pistolníkům jinak mohlo říkat ?, myslím že by správně stačilo třeba střelci.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Samuel_Colt

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Smith_%26_Wes­son

Nejlepší odpověď
annas

Jako to bylo s pistolníky, se dovíte v odkazech..
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Gunfighter

1. Pistolník – slovo používané historicky, odkazuje na muže z amerického starého Západu. . Pistolník si získal pověst nebezpečného střelce.

Pojem střelec se začal používat pro jednotlivce až od 19. století, po vynálezu revolveru.

Dnes je pojem „pistolník“ více či méně používaný k označení někoho, kdo je rychlý na střelbu s pistolí, nebo může odkazovat na vojáky s brokovnicemi.

Pistolník je také jeden z nejpopulárnějších postav v západním žánru a objevil se ve filmech videohrách a literatuře.

Pistolníci se pohybují v různých profesích včetně muže zákona, nebo v roli psance, kovboje , exhibicionisty atd. zpravidla s najatými pistolemi.
--

2. Pištoľníci nenosili pištole, ale revolvery. V oboch prípadoch išlo o krátke zbrane strieľajúce guľky, ale revolvery boli podobne ako historické pištole, tak aj moderné poloautomatické samonabíjacie krátke zbrane. Za dlhé strieľajúce zbrane označujeme pušky – karabíny, guľovnice, brokovnice, opakovačky a iné. Pištole a pušky – predovky sa stali po niekoľkých storočiach hlavnou výzbrojou strelcov a aj vojakov. Teda až do začiatku 40. rokov 19. storočia, kedy v Severnej Amerike došlo k veľkému nárastu prisťahovalcov a viacej ľudí sa preto sťahovalo na západ. Prenikali stále hlbšie do vnútra kontinentu a bojovali s pôvodnými obyvateľmi – Indiánmi.

Samuel Colt vytvoril opakovaciu pištoľ. Tak sa zozačiatku hovorilo zbrani s otočným valcovým zásobníkom. Mylne sa dlho tvrdilo, že Colt bol vynálezcom revolveru. Zbrane založené na princípe valca s nábojovými komorami vznikli už o to nejaké storočie skôr. Podobnou zbraňou bol vtedy Collierov revolver z roku 1818 .Colt však bol tím, kto priviedol svoj revolver k praktickému použitiu a sériovej výrobe, ktorá bola v tej dobe nevídaná. Už to, že si svoj vynález nechal v roku 1835 patentovať v Anglicku a Francúzku, mu zaistilo neskoršiu ochranu jeho práv v Európe. Konečne 25. februára 1836 získal prví patent v USA. atd.

http://www.cus­tomchoppers.sk/sk/clan­ky/48-divoky-zapad

3. Zajímavý je původ slova pistole, jak uvádí J. Rejzek v Etymologickém slovníku.

„pistole, pistolka, pistolník, pistolnický. Přes něm. Pistole z fr. pistole tv. (k nám od konce 16.st.),tam naopak přes něm. ze stč. písčala, píšťala – husité tak nazývali jistý druh lehčí zbraně s tenkou hlavní a vydávající jasnější zvuk; od nich se název rozšířil do záp. Evropy kde byla zbraň zdokonalena do nám známé podoby.“

Další odpovědi
Kepler

Nejdřív se asi střílelo jenom pistolemi. Revolvery přišly až se Samuelem Coltem v r. 1836 a vžitý název už zůstal. Slovo střelci se taky občas používá a jiný mě ani nenapadá. Anglicky je to gunman, přičemž gun znamená prakticky jakoukoliv střelnou zbraň.

zjentek

Pistole a levolvery byly bnouchačky, tak by to mohli být bouchači.