Proč se někdy říká; dej jí pánbu ječnou slámu?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Bronzový

Nemá to být: dej jí Pán Bůh věčnou slávu ? :-)

Další odpovědi:

..."ječnou slámu"...? - neznám...
Ale znám - dej jí/jemu panbů věčnou slávu...
;-)

Bronzový

Ječnou slámu :D Mám z tebe záchvat smíchu :D snad věčnou slávu ne?

Zlatý

Dej jí pán bůj věčnou slávu, se říkávalo při úmrtí člověka.

Takže upravené rozloučení s umírajícím a slámou NESOUVISÍ se stavbou domu (škoda, že marci1 neuvedla odkaz).

V Dařbujánovi jde rovněž o nemocného, nikoliv o stavbu domu. Tato slova vyslovil Kuba, když byl Dařbuján nemocný atd.

Připomněla jsem si román Městečko Raňkov, v němž jsou slova Dej mu Pánbů ječnou slámu a ovesnou. Tato sláma byla měkčí a kratší než pšeničná, a proto se dávala na vůz, když se mrtvý odvážel na hřbitov. Přáli mu, aby se mrtvému dobře odpočívalo ...

Doplňuji:
Je to vlastně náhrada za slova: " Odpočinutí lehké dej mu, ó Pane, a světlo věčné ať mu svítí, ať odpočívá ve svatém pokoji. Amen".

Další v diskuzi.

Zlatý

Také jsem se s tímto už setkala, i v pohádce Dařbuján a Pandrhola. Ječná sláma má oproti ostatním slámám výrazně světlejší barvu a hůře nabírá vlhkost. Možná proto byla kdysi brána jako něco "cenného" a lidé si přáli "dej jí pánbůh ječnou slámu". Balíky ječné slámy se používaly hlavně při stavbě slaměných domů ( zde je ta výhoda, že hůře nabírá vlhkost ).

Žeby to psal pan Kaplan? :)

Diskuze k otázce

cz

Je to i na síti;
„Když oni už u Pandrholy doktoři byli ..... “
„A co říkali?“
„Krčili rameny!“
„Tak mu dej Pánbu ječnou slámu!“ ušklíbl se Kuba a podruhé chtěl přirazit dveře. Děvečka mu však v samém zoufalství strčila dřevák mezi veřeje:
„Já Vás musím přivést, sic budu od Pandrholky bita!“

cz

Aha... ječmen-sláma-obilí... ale fakt jsem to četl v komentech na novinkách a v pohádce o pandrholovi.

Zlatý

annas

Někdo neslyšel, takže slova nexistují. . Stejně v Dařbujánovi se nepíše o stavbě domu ze slámy ... marnost, marnost, marnost, někde ale nevadí .... :-))

Zlatý

annas

Jiný zvyk, při němž se používala sláma.

Protože zhotovení rakve nějaký čas trvalo, bylo připravené tělo přeneseno na lavici nebo na stůl, kde se otočilo nohama k východu.

Nebožtík byl obvykle podložen slámou, která se pak spalovala, nebo se vynášela na hnůj.

Zlatý

annas

Ad štamgast, když něco neznáte, proč se vysmíváte. Směje se někdo vašim otázkám?

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4395
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2476
Zlatý briketka10 2269
Zlatý annas 1827
Zlatý quentos 1548
Zlatý tom004 1522
Zlatý iceT 1519
Zlatý dědapetr 1472
Zlatý mosoj 1427

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.