Proč se na zimních pneumatikách nedá jezdit v létě?

Mám zatrhnuté používat domácí auto – do té doby, než se přezujou gumy. Máme jen jedny disky, tak to neuděláme sami. A v servise mají volno až příští týden. Jaká jsou úskalí používání zimních pneumatik na suché silnici a jak škodí zimním gumám pár stovek kilometrů navíc?

Nejlepší odpověď
venkovan

Ten kdo vám ježdění na zimních gumách zakázal – nepovolil, ať si dá studený hadr na hlavu a vy klidně jezděte. Zřejmě máte ve svém okolí řidiče teoretika a ne řidiče s velkýmˇ"Ř". Je to neštěstí když lidi šílí podle kalendářního datumu, ale určitě má mnoho dobrých jiných vlastností.
Povrch silnic je stále studený takže se nic moc neděje. Naopak i když předpovídají na víkend teplý den, tak další dny budou zas chladnější. Takže zas nic divokého se neděje. Až když jsou silnice rozpálené letním sluncem, tak se zhoršují jizdní vlastnosti zejména při ostré jízdě. A to delší brzdná dráha a horší držení v zatáčkách – dezén je moc měkký a jednak hůř drží stopu a rychleji se sjíždí (to neznamená, že se sjede o milimetry za několik stovek kilometrů za horka). Ale pro běžnou cestovní jízdu s dodržováním doporučeného odstupu mezi auty opět žádné obavy za běžných jarních dní.
Navíc zimní guma po čtyřech letech začíná tvrdnout – takže opět moc šetření se nevyplatí (zejména podle datumu). Policajti budou sice kontrolovat hloubku dezénu (zimní 4 mm), ale mohou se i točit po starých pneumatikách (4 roky je zatím doporučeno, myslím není zákonem stanoveno).
Varianta přezouvat letní a zimní na discích není moc dobrá – pokaždé si pneu sedne jinak a proto se zas rychleji sjede než si sedne na celou plochu. Otázka je, zda se vyplatí kupovat druhou sadu disků. Musí se spočítat cenu za přezouvání, čas ztracený cestou do servisu dvakrát ročně apod. Za další jestli je možnost uschování doma a dovednost někoho z domu kdo kola dokáže na autě sám vyměnit.
Jezděte – je to hloupost nejezdit když auto nutně potřebujete.

Další odpovědi
hanulka11

to dojezdíte -někdo na nich jezdí celý rok, ale věřte že se vyplatí si pořídit ještě jedny disky a pak jen jednoduše přehodit kola to zvládnete i sama

franku

Protože jsou z jiné směsi a na suché cestě jsou hlučné a odírají se.Ještě není takové teplo,abyste nemohla jet,ale na letních to v létě lepší sedí.

Tlaky

Pokud najezdíte ročně tak málo jako já/asi3000km/,tak vám zimní gumy vydrží klidně 2roky.

anonym

Já nikdy nepřezouvám ze zimních pneu na letní.Na podzim koupím zimáky,jezdím přes zimu,léto,následnou zimu a v létě je dojedu a na podzim kupuji další.
Pravda je,jak uvádí další přispívající,že se více sjíždí,ale já je o trošku více přifouknu.

Hykam

Zimní pneu jsou měkčí, letní zase tvrdší. Má to vliv na přilnavost k silnici tudíž i na bezpečnou jízdu.

Hlada

Zimní pneumatiky mají měkčí směs, která se deformačním teplem víc zahřívá a za vyšší teploty víc opotřebovává. Hraniční teplota je 7°C. Souhlas s Hanulkou11. Přezouvat pneumatiky dvakrát do roka na jedny disky je špatné řešení technicky, ekonomicky i časově.

Jikra

Samozřejmě že venkovan má pravdu.
K tomu dodám jen že já jezdím s Felicií na zimních gumách celoročně už co ji mám tj. 9let.(byla z bazaru na zimních)
Denně do práce, roční nájezd byl 6000km.
Od loňska v důchodu, max1000km/rok.
Nevyplatí se mi to přezouvat!

cukrar

není právně zakázáno jezdit se zimními pneu celý rok. Ten kdo Vám to zakázal, měl doložit proč.
Na poslední otázku...... neškodí to.

Pokud má servis plno, tak se o víkendu stavte.

Honzyn14

Určitě to není o tom, že by se na zimních pneumatikách jezdit nedalo, ale spíš bych řekl i dle rad mého kamaráda, který pracuje ve speciálce na pneumatiky https://www.pne­uok.cz/ je to spíše o tom, že je to není ekonomické. Gumy se totiž více odírají, takže budou dříve sjeté.