kurec

Proč nelze dát do názvu složky tečku?

Nejlepší odpověď
Dochy

Ale jde.
(pokud nespecifikuješ systém, o kterém mluvíš)
(a jde to i ve Windowsech, nejsem si jist co v DOSu, ale tuším, že to šlo)

Další odpovědi
magorvkleci

Já myslím, že je to záležitost souborového systému. Ve windowsech na NTFS to jde, takže někdy od 2000/XP. Druhá věc je, že Windows Explorer neumí vytvořit adresář s tečkou na začátku (jiné programy a příkaz mkdir to umějí). Ve WE se to obchází tím, že se zadá tečka na začátek i na konec a ono to adresář vytvoří/přejmenuje a tu tečku na konci ignoruje.

anonym

Tečka v názvu být může, ale už tam nemůže být otazník, hvězdička, zpětné lomítko apod… Je to proto, že některé znaky mají v určitém konkrétním operačním systému svůj speciální účel. Hvězdička má třeba zastupovat libovolný řetězec, otazník pak libovolný znak, zpětné lomítko má oddělovat samotné názvy složek v kompletní cestě k soburou, takže je celkem logické že tyto znaky z praktických důvodů nejsou v názvu povoleny … jak jinak byste poznal že v cestě /home/jirka/Vi­dea/Matrix.avi se soubor náhodou nejmenuje „Videa/Matrix.avi“ a nenachází se ve složce jirka .-)

Ale liší se to systém od systému, třeba v linuxu jsou tyto znaky v názvech povoleny a dokonce můžete uvádět i tečku na začátku (má to však opět svůj speciální účel, tečka na začátku v názvu souboru či adresáře v linuxu znamená skrytý soubor, takže vidíte že speciální znaky jsou v různých systémech jiné, mají na různých místech souborů různý význam, někdy oddělují extenzi, jindy označují skrytý soubor, jindy fungují jako oddělovače či zástupné znaky pro dávkové zpracování a těmto speciálním znakům je dobré se v názvech vyhýbat, nedělá to dobrotu.

Kepler

Není dovolena, místo toho se může používat třeba pomlčka. Tečka odděluje název souboru od jeho typu nebo formátu.

autacek

Záleží na operačním systému. Prostě byla nastavena určitá pravidla, která budou fungovat, pokud se budou dodržovat.

Dochy

Důkaz místo slibů: (win10)
http://ctrlv.cz/fqjr
zdroj: vlastní

Brblal

Mě to také jde, mám Win 7, teď jsem to zkusil. Já tečku moc nepoužívám ani u souborů, a dělám krátké názvy souborů (max. 8 znaků a max. 3 v příponě). Pomlčky a podtržítka také ne v názvech adresářů a souborů.