Avatar uživatele
kurec

Proč nelze dát do názvu složky tečku?

Zajímavá 0 před 2258 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Dochy

Ale jde.
(pokud nespecifikuješ systém, o kterém mluvíš)
(a jde to i ve Windowsech, nejsem si jist co v DOSu, ale tuším, že to šlo)

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
magorvkleci

Já myslím, že je to záležitost souborového systému. Ve windowsech na NTFS to jde, takže někdy od 2000/XP. Druhá věc je, že Windows Explorer neumí vytvořit adresář s tečkou na začátku (jiné programy a příkaz mkdir to umějí). Ve WE se to obchází tím, že se zadá tečka na začátek i na konec a ono to adresář vytvoří/přejmenuje a tu tečku na konci ignoruje.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Tečka v názvu být může, ale už tam nemůže být otazník, hvězdička, zpětné lomítko apod… Je to proto, že některé znaky mají v určitém konkrétním operačním systému svůj speciální účel. Hvězdička má třeba zastupovat libovolný řetězec, otazník pak libovolný znak, zpětné lomítko má oddělovat samotné názvy složek v kompletní cestě k soburou, takže je celkem logické že tyto znaky z praktických důvodů nejsou v názvu povoleny … jak jinak byste poznal že v cestě /home/jirka/Vi­dea/Matrix.avi se soubor náhodou nejmenuje „Videa/Matrix.avi“ a nenachází se ve složce jirka .-)

Ale liší se to systém od systému, třeba v linuxu jsou tyto znaky v názvech povoleny a dokonce můžete uvádět i tečku na začátku (má to však opět svůj speciální účel, tečka na začátku v názvu souboru či adresáře v linuxu znamená skrytý soubor, takže vidíte že speciální znaky jsou v různých systémech jiné, mají na různých místech souborů různý význam, někdy oddělují extenzi, jindy označují skrytý soubor, jindy fungují jako oddělovače či zástupné znaky pro dávkové zpracování a těmto speciálním znakům je dobré se v názvech vyhýbat, nedělá to dobrotu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Není dovolena, místo toho se může používat třeba pomlčka. Tečka odděluje název souboru od jeho typu nebo formátu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
autacek

Záleží na operačním systému. Prostě byla nastavena určitá pravidla, která budou fungovat, pokud se budou dodržovat.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Důkaz místo slibů: (win10)
http://ctrlv.cz/fqjr
zdroj: vlastní

před 2258 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Brblal

Mě to také jde, mám Win 7, teď jsem to zkusil. Já tečku moc nepoužívám ani u souborů, a dělám krátké názvy souborů (max. 8 znaků a max. 3 v příponě). Pomlčky a podtržítka také ne v názvech adresářů a souborů.

před 2258 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek