budulínek

Proč někdo tvrdí, že čas před Velkým třeskem neexistoval?

Podle mě je čas nekonečný a to do minulosti i do budoucnosti a člověk to nikdy nedokáže pochopit.

Nejlepší odpověď
marci1

Vědci a odborní tvrdí, že čas před VT neexistoval. Od tohoto jedinečného okamžiku čas společně s prostorem expanduje, rozpíná se.

"Co bylo před Velkým třeskem? Stephen Hawking odpovídá jednoduše: nic.

Hawkingova odpověď byla na první pohled velmi prostá: nic. Jenže z toho, že danou problematiku dokázal shrnout jedním slovem, rozhodně neplyne, že není komplikovaná.

Geniální britský vědec během rozhovoru s Neilem deGrassem Tysonem použil tvar Země jako analogii pro tvar zakřivení časoprostorového kontinua. „Podle Einsteinovy obecné teorie relativity se prostor a čas spojují v časoprostorovém kontinuu… které není ploché, ale zakřivené obsažené hmotou a energií,“ řekl.
V euklidovském přístupu je historie vesmíru v imaginárním čase čtyřrozměrný zakřivený povrch jako povrch Země, ale se dvěma dalšími rozměry,“ dodal. Na vysvětlenou – v rámci zmíněného přístupu je obyčejný reálný čas nahrazen imaginárním časem, který se chová jako čtvrtá dimenze.

Hawking však mluvil o celkem 6 rozměrech. Je totiž přesvědčen o tom, že vesmír nemá žádné hranice. Jinak řečeno, ono euklidovské časoprostorové kontinuum je uzavřený povrch bez konce, podobně jako povrch naší planety. „Člověk si může myslet, že obyčejný a reálný čas začíná na jižním pólu, což je bezproblémový bod časoprostoru kde platí normální fyzikální zákony. Jižně od Jižního pólu není nic, čili před Velkým třeskem kolem také nebylo nic,“ vysvětlil.

Stejně jako není nic na jih od nejjižnějšího bodu, před Velkým třeskem nemohl existovat čas. Místo toho od tohoto jedinečného okamžiku společně s prostorem expanduje, rozpíná se – což lze přirovnat ke stupním zeměpisné šířky na Zemi." 😄

https://vtm.zi­ve.cz/clanky/co-bylo-pred-velkym-treskem-stephen-hawking-odpovida-jednoduse-nic/sc-870-a-192098/default.aspx

Další odpovědi
da ny

Čas tady je a běží…
Může to být třeba tím, že
někdo nedokáže pochopit, že „čas“ začali měřit lidé. je to pojem, který „časem“ nazval člověk.
Nikdo pořádně neví, co bylo před Velkým třeskem. Zda v té době žili na planetě lidé. Pokud ano, žádný důkaz o měření času se nedochoval.
Další věc je kdo, proč a jak to „někdo“ tvrdí a jak to ten druhý pochopil. Tedy teoreticky, pro někoho č
„Čas se zaznamenával a určoval již v době před neolitem.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/M%C4%9B%C5%99en%C3%AD­_%C4%8Dasu#
Měření času
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/M%C4%9B%C5%99en%C3%AD­_%C4%8Dasu
„Od starověkého Egypta po středověkou Evropu bylo přesné měření času důležitou výzvou, kterou se dlouho nedařilo uspokojivě splnit. Teprve v 18. století vynalezl John Harrison pro účely lodní dopravy stroj, který dokázal měřit čas s odchylkou 0,1 vteřiny za den, což bylo tehdy něco nevídaného.

Drap

Třeba si to pamatuje.

zjentek

Bo tam nebyl a neví. 🙏 Haré Krišna

Filip84

Protože čas neexistuje, čas je domněnka.

Prodej mi 5 lb času. Nebo 3 yd času. Čas je fysikální veličina, která, stricto sensu, neexistuje v přítomném čase, je vždy otázkou minulosti, nebo budoucnosti – každý jednotlivý časový úsek můžeš dělit na menší a menší jednotky, až zjistíš, že ho v přítomném okamžiku, vlastně, nejsi s to zachytit – to zachycené už bude minulostí.

Čas je, navíc, odvislý od hmoty, protože když by nebylo nic, jak bys měřil čas? Máš kámen, a ten zvětrává, a podle toho můžeš – alespoň nějak, rámcově – ustanovit čas. A když nemáš planetu, eo ipso, ani kámen?

Já na tom nic složitého nevidím. Hlavně, čas je nepodstatný, protože je domněnka.

pepa kabe

Protože čas je pevně svázán s prostorem. Bez času by neexistovalo zhola nic. V častoprostoru se nachází vše ve vesmíru. Existují však vyjímky. Například černé díry.