Dark Legend

Proč myslíte ,že v naší republice skoro nikdo neví ,že jsme vynalezli kontaktní čočky ?

Ahoj, proč myslíte ,že si to stalo ? Zeptal sem se pár lidí a nikdo to něvěděl, že je vynalezla naše republika .

Nejlepší odpověď
kapka

Mě se nikdo neptal. :O :DD A já to vím! A taky vím, že první čočky vyrobil pan Otto Wichterle na přístroji, který si vyrobil ze stavebnice Merkur!! Viděla jsem ten přístroj v muzeu Merkuru v Polici nad Metují.
Češi toho vynalezli docela dost a pořád ještě vynalézají, asi to lidi nezajímá, nevím, mělo by, že?

Další odpovědi
annas

Kromě jjiných vynálezů stál u jejich zrodu Otto Wichterle. Za tento vynález byl nominován na Nobelovu cenu, ale nezískal ji.

Nedávno to bylo 100, kdy se narodil.. Připomměli v rozhlase.
.
Proč ho lidé neznají? Nejen u čoček, ale i u jiných věcí nepovažují lidé za nutné znát toho, kdo první něco vymyslel. Zkrátka předmět či věcslouží, to stačí.
Mnoho lidí čočky nepoužívá, ti, kteří je používají, je berou jako samozřejmost, nezajímá je, kdo jim to umožnill..

Za totality se o WIchterlem nemluvilo, takže nějak zapadl.

Často to tak bývá, že je paměť krátká. Svět vědce uznává, doma se na ně zapomíná. Sláva přichází mnohdy až za x let po jejich smrti.

mosoj

Já to vím., Byl to akademik Otto Wichterle.

Drap

Asi jsem se snad doposud nesešel s člověkem z naší republiky, který by to nevěděl.

Nuk nuk

Nevynalezla je Česká Republika, ale Čech, Otto Wichterle. Žel se tak stalo v 50. letech 20. století a komunisté o podobné převratné vynálezy nejevili příliš velký zájem. Je to trochu paradox, ale je to tak. Otto Wichterle svůj vynález tedy podepsal smlouvu s USA. O tom, že je vynalezl Čech se u nás leta nemluvilo.
Doplňuji:
oprava: „na svůj vynález“

Hamon

Proč si myslíš, že v naší republice skoro nikdo neví ,že jsme vynalezli kontaktní čočky ?

arygnoc

tak pár opráv.
kontaktné šošovky nevynašla čr, ale pán wichterle.
to za prvé.
a za druhé, od 5-eho roku svojho života bol občanom československa (dovtedy rakúsko-uhorska).
Dokonca ani nebol čech, ale moravák.

takže takto.

a záverom:

kto je to nikto?
človek s minimálne stredoškolským vzdelaním by to vedieť mal.
proste to patrí do všeobecného rozhľadu.

anonym

Proč si myslíš, že to „skoro nikdo neví“? Nevynalezla je „naše republika“ , ale jediný velmi šikovný člověk:

Otto Wichterle (27.10.1913–18.8.1998)
Málokdo o tomto pánovi neslyšel. Byl to právě on, kdo měkké oční čočky vynalezl, poprvé vyrobil a díky němuž získaly celosvětový věhlas. Mezi jeho další vynálezy patří např. silon (polyamidové vlákno) nebo hydrogel. První myšlenky na výrobu měkké kontaktní čočky přišly už v roce 1952. Prototyp čoček vznikl v roce 1957, ale zdaleka ještě nevyhovovaly nárokům na běžné nošení (byly drsné, v oku řezaly). Zato si na nich pan Wichterle odzkoušel, že jimi lze opravdu korigovat zrak.

Geesha

My jsme vynalezli kontaktní čočky?

anonym

Protože ´komunisté´ patenty na ně prodali ne zrovna úspěšně a – samozřejmě, se tím nechlubili.
Navíc v podstatě (u)kradli i poplatky, které podle původních dohod měl dostávat samotný autor – a tím se – pochopitelně, nechlubili také.
Mimochodem – „jsme vynalezli“ a „vynalezla naše republika“ jsou také zajímavé eufemismy – vynálezcem gelových kontaktních čoček je (resp. byl) Otto Wichterle.

marci1

Asi je to proto, že hodně lidí se nezajímá o vědu, techniku, vynálezy a tak. Místo hltání „duševní potravy“, nakupují věci. A je to škoda, hlavně pro ně.

Andre5000

Správný dotaz. O záslužnou práci našich špičkových vědců a lékařů se u nás nikdo nezajímá, u nás je spíše zájem o to vědět, kdo vyhrál Superstár, Talenti či Vyvolení. Myslím, že je to, obecně řečeno, dobou.

Děda Louda

Dpověď je nasnadě. Není tomu tak.

ivzez

Z jakého okruhu jste těch pár lidí vybíral?

Nestálo by za to začít se pohybovat v jiných kruzích
(ani já neznám nikoho, kdo by o panu Wichterle nevěděl)?

alexandra

Máte pravdu,já se nepohybuji mezi žádnýma hlupákama,ale taky to skoro nikdo nevěděl.