Avatar uživatele
Dark Legend

Proč myslíte ,že v naší republice skoro nikdo neví ,že jsme vynalezli kontaktní čočky ?

Ahoj, proč myslíte ,že si to stalo ? Zeptal sem se pár lidí a nikdo to něvěděl, že je vynalezla naše republika .

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, kapka, Andre5000 před 3799 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kapka

Mě se nikdo neptal. :O :DD A já to vím! A taky vím, že první čočky vyrobil pan Otto Wichterle na přístroji, který si vyrobil ze stavebnice Merkur!! Viděla jsem ten přístroj v muzeu Merkuru v Polici nad Metují.
Češi toho vynalezli docela dost a pořád ještě vynalézají, asi to lidi nezajímá, nevím, mělo by, že?

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Kromě jjiných vynálezů stál u jejich zrodu Otto Wichterle. Za tento vynález byl nominován na Nobelovu cenu, ale nezískal ji.

Nedávno to bylo 100, kdy se narodil.. Připomměli v rozhlase.
.
Proč ho lidé neznají? Nejen u čoček, ale i u jiných věcí nepovažují lidé za nutné znát toho, kdo první něco vymyslel. Zkrátka předmět či věcslouží, to stačí.
Mnoho lidí čočky nepoužívá, ti, kteří je používají, je berou jako samozřejmost, nezajímá je, kdo jim to umožnill..

Za totality se o WIchterlem nemluvilo, takže nějak zapadl.

Často to tak bývá, že je paměť krátká. Svět vědce uznává, doma se na ně zapomíná. Sláva přichází mnohdy až za x let po jejich smrti.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Já to vím., Byl to akademik Otto Wichterle.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Asi jsem se snad doposud nesešel s člověkem z naší republiky, který by to nevěděl.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nuk nuk

Nevynalezla je Česká Republika, ale Čech, Otto Wichterle. Žel se tak stalo v 50. letech 20. století a komunisté o podobné převratné vynálezy nejevili příliš velký zájem. Je to trochu paradox, ale je to tak. Otto Wichterle svůj vynález tedy podepsal smlouvu s USA. O tom, že je vynalezl Čech se u nás leta nemluvilo.
Doplňuji:
oprava: „na svůj vynález“

Upravil/a: Nuk nuk

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hamon

Proč si myslíš, že v naší republice skoro nikdo neví ,že jsme vynalezli kontaktní čočky ?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
arygnoc

tak pár opráv.
kontaktné šošovky nevynašla čr, ale pán wichterle.
to za prvé.
a za druhé, od 5-eho roku svojho života bol občanom československa (dovtedy rakúsko-uhorska).
Dokonca ani nebol čech, ale moravák.

takže takto.

a záverom:

kto je to nikto?
človek s minimálne stredoškolským vzdelaním by to vedieť mal.
proste to patrí do všeobecného rozhľadu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Proč si myslíš, že to „skoro nikdo neví“? Nevynalezla je „naše republika“ , ale jediný velmi šikovný člověk:

Otto Wichterle (27.10.1913–18.8.1998)
Málokdo o tomto pánovi neslyšel. Byl to právě on, kdo měkké oční čočky vynalezl, poprvé vyrobil a díky němuž získaly celosvětový věhlas. Mezi jeho další vynálezy patří např. silon (polyamidové vlákno) nebo hydrogel. První myšlenky na výrobu měkké kontaktní čočky přišly už v roce 1952. Prototyp čoček vznikl v roce 1957, ale zdaleka ještě nevyhovovaly nárokům na běžné nošení (byly drsné, v oku řezaly). Zato si na nich pan Wichterle odzkoušel, že jimi lze opravdu korigovat zrak.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Geesha

My jsme vynalezli kontaktní čočky?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Protože ´komunisté´ patenty na ně prodali ne zrovna úspěšně a – samozřejmě, se tím nechlubili.
Navíc v podstatě (u)kradli i poplatky, které podle původních dohod měl dostávat samotný autor – a tím se – pochopitelně, nechlubili také.
Mimochodem – „jsme vynalezli“ a „vynalezla naše republika“ jsou také zajímavé eufemismy – vynálezcem gelových kontaktních čoček je (resp. byl) Otto Wichterle.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Asi je to proto, že hodně lidí se nezajímá o vědu, techniku, vynálezy a tak. Místo hltání „duševní potravy“, nakupují věci. A je to škoda, hlavně pro ně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Andre5000

Správný dotaz. O záslužnou práci našich špičkových vědců a lékařů se u nás nikdo nezajímá, u nás je spíše zájem o to vědět, kdo vyhrál Superstár, Talenti či Vyvolení. Myslím, že je to, obecně řečeno, dobou.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Děda Louda

Dpověď je nasnadě. Není tomu tak.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Z jakého okruhu jste těch pár lidí vybíral?

Nestálo by za to začít se pohybovat v jiných kruzích
(ani já neznám nikoho, kdo by o panu Wichterle nevěděl)?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
alexandra

Máte pravdu,já se nepohybuji mezi žádnýma hlupákama,ale taky to skoro nikdo nevěděl.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek