bolak

Proč mezi sebou cikáni nemluvěj česky?

resp. někdy mluvěj a jindy ne…
Doplňuji:
Takhle, abych to upřesnil, i když se bavěj normálně jen mezi sebou, tak jdenou mluvěj tak a jindy zase onak, a žádný tajnosti si přitom nepovídaj..

tak = česky
onak = v rómštině

player242: právě že česky uměli všecky, ale stejně ty řeči střídali cikcak, žádnej systém jsem v tom nenašel

Nejlepší odpověď
annas

Hodně romských dětí přichází do prvního ročníku základní
školy jako bilingvní, tzn. hovoří romsky i česky. Často však ani
jedním jazykem nemluví dobře, což je znevýhodňuje ve srovnání
s jinými dětmi. Romských rodičů, kteří by mluvili na své děti jenom
romsky, je velice málo. Většina romských rodičů učí děti češtině,
jak se ji naučili oni. Jde o tzv. romský etnolekt češtiny. Ještě prarodiče
dnešních romských školáků mluvili lépe romsky než slovensky.
Tito Romové si velice rychle osvojili češtinu. Jenže jaká to byla
čeština? Romská. Byl to právě romský etnolekt.
Etnolekt (M. Hübschmannová) je neustálená forma nevlastního
jazyka, který bilingvní populace užívá jako druhý. Projevuje se
v něm interference, vlivy jazyka vlastního, prvního. Romský etnolekt
je čeština, tedy česká fonetika poznamenaná romskou výslovností.
Přenášejí se do ní kalky – hloubkové struktury původního
etnického jazyka. Jsou to romské gramatické modely a sémantická
pole romských slov vyjádřena českými výrazovými prostředky.. Proto často přecházejí z češtiny do romštiny.

http://www.in­ternetovekluby­.cz/LinkClick­.aspx?link=pri­rucka_jak_pra­covat_s_romsky­mi_zaky_text_web­.pdf&tabid=418

Další odpovědi
Illines

Protoze jsou vzdelani,maji dle sveho tri narodni prislusnosti-cikan,rom a cech-proto tolik reci.

player242

protože mají svoji „řeč“, navíc většina nepochází z česka

Děda Louda

Protože by si navzájem nerozuměli.