Ryboun

Proč měl lakomec Harpagon služebnictvo?

Chci se zeptat, nevíte někdo proč měl lakomec a lichvář Harpagon služebnictvo? Vím, že měl kuchaře a kočího a taky služebnictvo. Pořád mi to nejde hlavy. Vždyt to mají většinou jen králové a a on nebyl král, nýbrž lichvář

Nejlepší odpověď
annas

Sluhy neměli jen králové, ale i „pánové“, kteří měli majetek, Harpagon byl tedy majitel, vlastník domu, proto zaměstnával sluhy, kteří se starali o chod hospodářství, domu atd. On řešil jen finance.

Slovo pán mělo v minulosti mnohem více významů než dnes.

Další odpovědi
Kepler

Mít služebnictvo bývalo znakem společenského postavení a přestože byl lakomec, služebnictvo si platil. Věděl, že mu to v konečném důsledku pomůže k lichvářským ziskům. Od chudáka by si peníze asi nikdo nepůjčoval.

gecco

Ty´s to neviděl ani nečetl, vid?
😉
Vřele doporučuju…
Koneckonců – Moliére (a třeba Goldoni také ) psal o lidkých slabostech a dokázal je báječně karikovat – v jeho hrách dodnes leckdo objeví souseda (chytrý člověk i sebe)…
___
K otázce – Harpagon byl nejen lakomý, ale i samolibý a sebestředný…
😉

Šidlo

a kto by mu vynášal šerbel?

kedysi mal služobníctvo, aspoň výpomoc každý, kto mal trochu peňazí

aj sedliaci mali zamestnancov – k dobytku, na pole, do vinice.....aspoň sezónnych brigádnikov