Savier

Proč mají všechny planety v naší sluneční soustavě kruhový tvar?

Na první pohled vypadají tak, jako by je někdo udělal kružítkem. Proč nejsou třeba hranaté? Snad nežijeme v simulaci…

Nejlepší odpověď
cochee

Fakt kruhový, jo? Kruh a koule jsou podle tebe totéž?

Další odpovědi
Emefej

Už to tady bylo: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-jsou-planety-kulate
Souvisí to s působením gravitační síly a z ní plynoucí sférické symetrie.

Manfred05

I když se zdá, že všechny planety v naší sluneční soustavě mají kruhový tvar, ve skutečnosti jsou tvarově různorodé. Nicméně, všechny velké planety (Jupiter, Saturn, Uran a Neptun) mají tvar podobný kouli, zatímco menší planety a planetky mohou mít tvar podobný kouli nebo být nepravidelně tvarované.

Existuje několik důvodů, proč jsou planety s koulovým tvarem:

Gravitace: Planety mají dostatečnou hmotnost a gravitační přitažlivost, aby se jejich hmota smršťovala pod vlivem vlastní gravitace. Tento proces vytváří rovnoměrný tvar a přibližně kulovitou strukturu.

Centrifugální síla: Planety se otáčejí kolem své osy a vytvářejí tím centrifugální sílu, která vytlačuje hmotu směrem ven od osy rotace. Tento proces může také přispět k tvarování planet do kulového tvaru.

Akrecční disk: Během formování sluneční soustavy se materiál okolo Slunce shromažďoval do disku zvaného akrecční disk. Tento materiál se postupně spojoval do větších těles, která mohla mít kulovitý tvar.

Je důležité si uvědomit, že tvar planety závisí na mnoha faktorech, jako je velikost, hmotnost, rychlost rotace a materiál z něhož je planeta složena. Například planety, které jsou velmi blízko ke Slunci, mohou mít v důsledku vyšších teplot odlišný tvar, jako například planeta Merkur, která má vlivem své polohy nepravidelný tvar.

Dochy

  1. Nejsou kruhové ale zhruba kulové
  2. Jde o gravitační působení. Hmota gravitaci nemůže vzdorovat (nebo jen do určité míry). Příliš vysoká hora by se zkrátka rozpadla.
  3. Ani s tou kulovitostí to není úplně dokonalé. Uvádí se „geoid“ jako rovnovážný tvar při působení gravitace a odstředivé síly.

Filip84

Jako, že by to bylo takové pestré, jeden bazmeg by byl ve tvaru kelímku od Kaffee, jo, my bychom – třeba – byli kulatí a Mars by měl tvar pěticípé hvězdy, by to byla planeta sovětsko – korejsko – vietnamsko – kubánského přátelství, jo, že se jí říká rudá planeta, a – co já vím – třeba další bazmeg by měl tvar homole cukru?

Víš jak blbě by vypadalo hranaté slunko, prosímtě!? Vymýšlíš pakoniny, jako! 🤦‍♀️