šampon

Proč mají lidé v ČR tak malé platy?

Odpovědi
autacek

Tys někdy viděl, aby se otrokům dávaly velké peníze? Páni měli vždycky víc, tak to platí i u novodobého otroctví a vlastnictví výrobních prostředků především západním kapitálem.

Mc Merkurion

… každá mince má dvě strany, my jsme uprostřed: na západ od nás mají větší, na východ menší … takže, přestože máme malé platy (to si myslí i na západě o sobě, jinak by nestávkovali), jsme na tom o hodně lépe než na východě, například Ukrajina …

aliendrone

Otázka je špatná – správně by měla znít PROČ i po 30 letech (!!!) od sametové tragifrašky nemáme srovnatelné platy jako na západě? ;) :D :D

hapiky

Zahramiční kapitál investuje v Česku kromě jiného proto, že jsou tu nízké platy.
Nízký plat-menší výdaje-levnější produkce.
Nevím kolik investorů by tu zůstalo, kdyby jsme měli srovnatelné platy s vyspělýma ekonomikama…
Nevím jaká by potom byla u nás zaměstnanost, ale určitě ne jako dnes.

Kryšpín

Ještě jsme nevybudovali správný tržní kapitalismus za 30 let je pořád toho času málo, to naši bratři sousedé Němci v roce 1970 po 25 letech byli na špici Evropy a měli zem malinko více z devastovanou v roce 1945, než sameťoslibováci v roce 1989 s neviditelnou ruky trhu, ovšem jsem hrdý nejsme jako oni.

Jinak vzor USA a jeho organizace nás v roce 2018 nazvala stále rozvojovou zemí, důvod stagnace platů a kouzelničení s dotacemi, poté je také trochu důvod, že po bojovném řinčení dozickými klíči našich dědů a taťuldů se trochu sem tam zašmodrchalo asi 1,5 bilionů tvrdých korun českých neznámo kam.

nyjono

V porovnání s čím?

Edison

Protože máme nízkou produktivitu práce. Tím se její měrná cena prodražuje. Cena hodiny je ve skutečnosti vyšší, jenže ze zkušenosti vím, že jak se třeba v Něm. pracuje OSM hodin, tak u nás sotva ŠEST. Na dotaz vysvětlím…

ivzez

V ČR jsou malé platy proto, že jsou lidé ochotni za ně pracovat.

@Edison:
Čeští zaměstnanci mají stejnou produktivitu, jako němečtí apod.

Edison

Ivzez… nemají. Vysvětlím: Když vidím Západní firmy, tak se s počátkem pracovní doby začíná pracovat, kdežto u nás se tak tak prochází píchačkama. U nás se po příchodu dá ještě kafe a přečtou ranní noviny. Mezi devátou a desátou je svačinka. V Něm. taky, ale u nás to je hodina, zatímco v něm tak 15 minut na kafe s cígem. Na oběd se v Něm. odchází ve stanovený čas. A to se umýt, zatímco u nás je „příprava na oběd“ tak půl hodiny předem. Podobně to vypadá po obědě. Když se odchází, tak v Něm. s koncem pracovní doby odpadává nářadí z rukou, zatímco u nás se lidi mačkaj u píchaček.

ivzez

Nesouhlasím. I u nás musí být zaměstnanci před začátkem pracovní doby na svém pracovišti a hned od začátku pracovní doby pracovat. Chce-li si někdo před prací přečíst noviny a dát kávu, musí přijít dříve → tak, aby obojí stihnul před začátkem pracovní doby.

„Svačina“ není mezi devátou a desátou. Dobu přestávky na oddech
a jídlo určuje zaměstnavatel.

Ani u nás neexistuje „příprava na oběd“ a z pracoviště zaměstnanci odcházejí až po skončení pracovní doby.

Zatímco Vy znáte (nebo jste to někde vyčetl?) pracoviště, kde lidé začínají pracovat až po přečtení novin a vypití kávy, znám já pracoviště, kde lidé začínají pracovat 30 minut před oficiálním začátkem pracovní doby (např. prodavačka musí nakrájet sýry, uzeniny, …) a končí nejméně 30 minut po skončení pracovní doby úklidem pracoviště, přičemž jim zaměstnavatel ani jednu z obou půlhodin nezapočte do pracovní doby…

Edison

Znám… Osobně a ne z jednoho pracoviště. On je podstatný rozdíl to, co je stanoveno a jak to reálně chodí. Zejména u nás tomu tak je. Tu přípravu na oběd jsem dal do uvozovek zcela záměrně právě proto, že nic takového neexistuje, leč zaměstnanci to velmi rádi provozují. Svačinka bývá samozřejmě různě. V jednom podniku to chodilo tak, že před halu přijela dodávka, zatroubila, dělníci se seběhli, narychlo sdlábli poblíčičku a šli makat. Žádný kafíčko… Ve Švýcarsku podobně jezdil pekař po provozovnách. Ještě podotýkám, že podobná praxe je i v Poslku, bývalém NDR, v některých částech Rakouska a jistě i jinde. Ve Vídni bylo kouzelný z okna pracoviště, kde jsme připravovali prototyp tramvaje na předání s doladěním parametrů pozorovat, jak před třetí hodinou stojí řada aut před vrátnicí a s úderem třetí se závora zvedla a všechny nejbližší silnice byly okamžitě ucpány. Píšu z vlastní zkušenosti, co jsem při svých cestách po Evopě viděl na vlastní bulvy.

autacek

No, on bude zásadní rozdíl v soukromém a státním sektoru. Pokud byste měl ze svého platit bandu povalečů, s návyky jaké popisujete, tak byste zkrachoval.

Nicméně s podobným nešvarem jsem se setkal i v zahraničí, stačilo se dívat z okna hotelu na kanceláře nejmenovaného úřadu a „makající“ úředníky. Novinky, svačinka, kafíčko, v jiné kanceláři brouzdající paní po internetu (o nepracovním obsahu nemusíte mít pochyb), atd.