band of brot

Proč nejsou řidiči autobusů lépe placeni?

V našem nástupnické podniku ČSAD je plat řidičů 13 až 16 000. Uvažoval jsem, že bych šel jezdit, ale ten plat mě vyděsil. To je normální, tahkle malý plat pro někoho, kdo má na starosti životy 40 lidí? To je normálně vykořisťování. Navíc musí vstávat ve 3 a dělají celý den. Stačí malá nepozornost a způsobí škody za miliony a způsobí smrt nebo zranění mnoha osob včetně sebe. Navíc mají hmotnou zodpovědnost, protože vybírají za jízdné. Jak je možné, že jsou tak málo placeni? Proč jsou kancelářské krysy lépe placené než oni? Vsadím se, že kanceláře u toho ČSAD jsou plné různých managerů (schválně to nepojmenujou manažér, aby to znělo víc nóbl), kteří pořádně nepracují, zatímco šoféři, kteří dělají tu základní věc, ze které ti nahoře žijí, jsou téměř pracující chudoba. Pak se firma diví, že má málo řidičů a musí nabírat Ukrajince, nikdo to totiž nechce dělat.

Uprava: Proč bych měl dělat nějakýho manažéra, kterýho nikdo nemá rád? Na taková místa navíc je tlačenka a chtějí na ně jen vystudované ekonomy, kteří mají tah na bránu a jdou přes mrtvoly jak by to řekl jiný manažér. Ne každý na to má, mě by v kanclu vůbec dělat nebavilo a navíc nemám žaludek na to, chovat se predátorsky. Když má firma nedostatek řidičů, proč jim tedy nezaplatí víc? Hned by jich měli dostatek.

Nejlepší odpověď
gecco

Průměrný plat řidiče busu je něco cca 24.000 (2014) – http://ciselnik­.artega.cz/pru­merne_platy_po­dle_profese.php
___
BTW – proč oni řidiči, namísto málo placené dřiny (jak píšeš), nedělají ty „managery“??
_____________­_________________
K Doplnění: OK – tak tím je řečeno ´vše´…
😉
Mimochodem – to, že má firma málo řidičů říká kdo?
Manager firmy, který tím zdůvodňuje přesčasové jízdy (atd.)?? – nesmíš mu všechno věřit, přesčasy stávajících zaměstnanců jsou ´levnější´, než zaměstnanec nový – kdyby firma neměla dost řidičů na pokrytí ´dopravy´, rychle by další/ho přijal (tam by totiž forma tratila)…

Další odpovědi
lexx

a proč nejsou lépe placení kominíci, pokrývači, jeřábníci, montéři ve výškách a svářeči pod vodou či popeláři ? mzda je cena práce, práce je obchodní zboží, kdo má málo ať zkusí jinde, hodně zdaru

a víš Ty co je to ekonomická kalkulace nákladů a výnosů ? přidáme řidičům na platu ? přidáme ! a kde na to vezmem ? nooo, zvýšíme jízdné ! spokojen ?

da ny

Těch profesí … " kteří dělají tu základní věc, ze které ti nahoře žijí, jsou téměř pracující chudoba. Pak se firma diví, že má málo řidičů a musí nabírat Ukrajince, nikdo to totiž nechce dělat.„… ..... je mnoho.
Každý zaměstnanec, ve výrobní sféře, všichni, kteří "vytvářejí hodnoty“ se cítí nedoceněni, nedostatečně ohodnoceni (často tomu tak i je)..
Ženský v porcelánce (tiskařky, u pece, v balírně) „dřou“ 11 let u soukromníka za minimální mzdu, zboží se prodává do Německa hrneknyní stojí kolem 10 – 15 eur a jdou na dračku… S ohledem na své dovednosti a vzdělání v místě bydliště na výběr nemají.
Nedostatek je kominíků, frézařů, strojníků, dobrých řemeslníků ve všech oborech, kuchařů (v učilištích i SŠ získávají absolventi mnohdy nedostatečnou praktickou přípravu), je obecně nedostatek řidičů (kdysi mohl náklaďák řídit „každý“ kluk, který byl na vojně a získal tak oprávnění, k autobusu jen krok), zdravotních sester, také lékařů......
Výši mzdy určuje zaměstnavatel. Tam se poptejte.
Staňte se proto manažerem třeba ČSAD:D

anonym

Peníze se vydělávají proto,aby se s nimi platilo…mimochodem pro srovnání sociální dávky 3410,– kč + téměř žádný pohyb k tomu…každý chce prachy,doktoři,u­čitelky a já taky!

klumprt

Když najdou dostatek lidí, kteří jsou ochotní to dělat za 13 až 16 000, tak nemají pražádný důvod nabízet víc. Poptávka se potkala s nabídkou na 13 až 16 000. S tím se nedá hnout. To je trh práce. Ti manageři – vystudovaní ekonomové to chápou velmi dobře, zatímco ti řidiči (kteří mají jenom řidičák a jinak můžou být blbí jako štoudev) skřípou zubama.

ReHu

Řidiči si vydělají i víc, ale je to vázané na hodiny.

A proč neplatí víc? Protože by míň zbylo na vedoucí pozice.

klumprt

Proč nejsou lépe placení všichni? Protože by všechno zdražilo, a byli by na to stejně jako teď.