szylaj

proč jsou knihy Franze Kafky slavné?

Dobrý den, přečetl jsem Kafkovu proměnu a čtu proces kvůli čtenářskému deníku, rád bych se zeptal jak se mohly takové knihy tak proslavit, strašně špatně se mi čtou, ocenil bych názor někoho komu se Kafkovy knihy líbí a může říct proč, děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Nebylo to s hodnocením Kafkova díla tak jednoznačné. " Byl uznávaný především v Německu, ale v Československu po roce 1948 bylo jeho dílo takřka nepřístupné a oficiální ideologií odmítáno jako dekadentní, semitské a nepřípustně pesimistické. Pokusem o rehabilitaci Kafky v marxistických termínech byla v roce 1963 konference v Liblicích organizovaná E. Goldstückerem, Františkem Kautmanem a dalšími.
Koncem 60. let také vyšla většina Kafkových prací, ale plně dostupnými se Kafkova díla v Čechách stala až po roce 1989."
http://www.li­bri.cz/databa­ze/kdo20/sear­ch.php?zp=6&na­me=KAFKA+FRANZ

Zřejmě víte z češtiny, že ani jeden z románů nebyl za Kafkova života vydán a měly být dokonce podle autorovy závěti spáleny. M. Brod je však nakonec uveřejnil.
--

Kafkovo dílo je čtenářsky opravdu nesnadno přístupné, náročné k pochopení a celým svým obsahem často vzdálené našemu cítění

Víte, že Kafka je představitelem existencialismu,. Zachycuje absurditu lidského bytí, člověk není schopný ovlivnit svůj osud, je osamělý v okolním světě. Souviselo to s Kafkovým životem. Jeho židovský původ, sociální zařazení, němectví způsobily totiž izolaci od okolního světa,. Tudíž v jeho dílech jde o vyjádření jeho subjektivní ch pocitů, např. marnosti, odcizení.. sám mezi lidmi …

Kafkovi hrdinové hledají marně pravou skutečnost , je pro nědosažitelná, jsou obklopeni samotou, jsou ztraceni mezi lidmi. Hledají spravedlnost, jenže nikde se s ní nesetkají,. Šlo tedy Kafkovi o „boží spravedlnost“.? Tak jako se nesetkal s Bohem, nesetkal se s ní životě.

Jeho význam spočívá kromě vyjádření subjektivních pocitů v tom, že ve svých morálních názorech a jejich uměleckém ztvárnění neměl u nás předchůdce a zůstal i bez následovníků. Totiž napodobit jeho postupy a vyjádřit pocity je velmi nesnadné.

Další odpovědi
RyuzakiKate

Tak je pravda, že je to těžká literatura. Ale musíš brát v potaz, že Kafka byl ten člověk, který si opravdu žil sám ve svém světě a svými díly se snažil nepřímo poukázat na problémy společnosti. Proměna je krásný příklad toho, jak se na člověka, který se něčím odlišuje, koukají skrz prsty. V Řehořově případě se k němu obrátila zády i jeho rodina a nechtěla se jím zabývat, protože už nemohl být tím skvělým podnikatelem a tím pádem jim přispívat. Styděli se za něj, už v něm neviděli člena rodiny, ale otravného brouka a když nakonec zahynul, všem se ulevilo. Jak jsi jistě četl, sestra se k němu nejprve snažila chovat přátelsky a pomáhala mu, ale kvůli racionálnímu uvažování rodičů od toho postupně upustila.
Proces jsem také četla a musím říct, že některé pasáže nudily i mě a přišlo mi to spíš jako taková výplň, skoro nic se tam neděje a stejně se tím nic nevyřeší – ale můžeme si z toho vzít to, že už tehdá byly soudní procesy nespravedlivé a veškerá snaha o obhajobu beznadějná.
Mám ještě soubor kratších povídek a upřímně – nic moc si z nich nepamatuji, jen to, že jsem nějakou o popravě četla kdysi na záchodě :))
Pokud to není v povinné četbě, nechala bych to být, ale aspoň ta Proměna je podle mě zásadní. Já si to ostatní přečetla už jen čistě ze zájmu.
Jeho knihy se holt budou lidem číst čím dál obtížněji… Přítel má názor takový, že to prosadili snobi, ale co.. :) v oblíbené literatuře se bohužel hodně lišíme..

marci1

Slavné jsou hlavně v zahraničí, svět jeho tvorbu zná více než my. Pro mě některé knihy ano, některé ne. 🙂