bestak

Proč je Zločin a trest považován za Dostojevského vrcholné dílo?

Ve škole bereme realismus a já jsem si jako dílo k přečtení vybral Bratry Karamazovy. Nevím, jestli toho nezačínám trochu litovat. Přijde mi, že Dostojevského Zločin a trest je mnohem známější a populárnější, než mnou právě čtení Bratři Karamazovi. Tak jak je to?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Zřejmě ten děj je zajímavý

Zločin a trest (1866) – hlavním hrdinou je chudý petrohradský student Rodion Romanovič Raskolnikov, který se cítí být výjimečný. Má svou vlastní teorii o tom, že život některých lidí je bezcenný a že tudíž není hříchem jim ho vzít. Jde k lichvářce a zabije ji, jenže za lichvářkou přijde její sestra, která vše viděla, a tak musí zabít i ji (sekerou). Po činu uteče, po čase se dostane do rodiny alkoholika Marmeladova. Zde pracuje (jako prostitutka) jeho dcera Soňa. Raskolnikov se do Soni zamiluje a svěří se jí se svým činem. Soňa ho přesvědčí, aby se šel přiznat, za svůj čin je odsouzen na 8 let na Sibiř, kde je mu Soňa oporou. Dílo bylo mnohokrát zfilmováno

Další odpovědi
led

V knihe vlastne Dostojevskij vyjadril svoj pohľad na vtedajší svet, spoločnosť.

Martina S.

Četla jsem od Dostojevského jak Bratry Karamazovi tak i Zločin a trest a ještě Idiota. Podle mého názoru jsou ty dva romány na stejné úrovni a ten třetí o malinko horší, ale je to individuální. Co jsem četla recenze, tak spíše vedou Bratři karamazovi. V každém případě je to krásné čtení i když to má tolik stránek.