P70

Proč je uprostřed kabelů provázek?

Snad ve všech kabelech se uprostřed nachází provázek nebo nějaké vlákno. K čemu tam je? Děkuji

Nejlepší odpověď
Edison

Má dva významy: Výplň prostoru. Nedochází tak k deformaci a tím k poškození vlivem ohýbání a změnám impedance kabelu. A za druhé oproti mědi je v tahu o něco pevnější, nelze natáhnout. Při protahování, nebo zatížení v tahu zajišťuje, aby nedošlo k pomalému natažení vodičů a tím ke zmenšení jejich průřezu, tedy zvětšení jejich odporu. Když dojde k přetrření, pak už velmi rychle dojde k přetržení celého kabelu.

Další odpovědi
Drap

Slouží jako pomocný materiál při výrobě.