Kazatel

Při kolika stupních zmíněné teplotní čidlo tzv. odejde? A mohlo by se dosáhnout lepších hodnot čidlem od jiného výrobce?

DS18B20 Digitální vodotěsné čidlo teploty

Odpovědi
Dochy

Kdy odejde se dozvíš jedině tak, že to vyzkoušíš. V jakých podmínkách ho můžeš provozovat s tím, že by čidlo mělo bezpečně přežít, se dozvíš obvykle v datasheetu výrobce. V případě výrobku Maxim (pravděpodobně je možné najít i klony od jiného výrobce možná s jinými parametry) je udáno:
Absolute Maximum Ratings:
Operating Temperature Range........­.............­.... –55°C to +125°C
Storage Temperature Range........­.............­....... –55°C to +125°C

https://www.a­nalog.com/medi­a/en/technical-documentation/data-sheets/ds18b20.pdf

elkon

Každé čidlo je konstruováno pro nějaký rozsah. Pokud se pohybuje teplota v tomto rozsahu, čidlo se nepoškodí. Hodnoty teplot jsou stanoveny mezinárodní stupnicí. Takže nezáleží na výrobci. Jedná se pak jedině o kvalitu.

Kazatel

>>>> Čidla z Číny mi odchází již kolem 90°C, tak nevim, zda-li by to vyřešilo zkusit originál americkou variantu…

elkon

Čidla je možno koupit na několika našich webech, tak si tam najdi recenze.

Dochy

elkone, co chceš říct tím „Hodnoty teplot jsou stanoveny mezinárodní stupnicí“ – stupnici máme jasnou: °C nebo K 😉 V běžném životě se spíše používá ta °C, v americe bys mohl narazit ještě na F.

Co se výdrže součástek týče, tak často pro „stejné“ součastky lze najít „zodolněné“ varianty – obvykle mívají nějaký prefix nebo postfix, ale základ označení je stejný a mají za obvyklých podmínek funkci shodnou s jejich základním typem.

elkon

Dochy, samozřejmě se to dá takhle podat. Nepřesně jsem se vyjádřil. Šlo o to, že dotaz byl dost hloupě položen. Stupnice je prostě jednou daná, bez ohledu na výrobce. Čidlo může být nepřesné, ale nemůže vykazovat zásadně jiné hodnoty než čidlo od jiné firmy.

Pepa25

Pokud má čidlo definovaný teplotní rozsah –55 až +125 °C, tak bych očekával, že „odejde“ mimo tyto teploty … Jaký je dotaz?

Dochy

Máme i čidla pro menší rozsahy teplot, které ale bezpečně vydrží i teploty vyšší. Že je nedokáží změřit je jiná věc 😉
Např: AD22100KTZ
0–100°C
Operating Temperature –50°C to +150°C
Storage Temperature –65°C to +160°C
(ale uznávám, že tohle je zrovna trochu extrémní součástka – měří zřejmě v celém provozním rozsahu, jen mimo uvedený měřící rozsah nemusí být dostatečně přesná.