Pepino 77

Predvolani k soudu

prosim muzete mi poradit? 25.srpna nabylo pravni moci rozsudek kde mi byl ulozen trest 1 roku s odkladem na 5 let za rizeni bez RP a kradeze.ted mne predvolaly opet k soudu ke snizeni-respektive zkraceni trestu,nevim ale z jakeho duvodu,vim ze byla nejaka amnestie ale nevim ceho se to tyka tedy presne co mohu ocekavat pokud bylo zruseno rizeni bez RP.a zda mm vzit od zamestnavatele dopis kde se vyjadruje k me osobe,jelikoz ted jsem mnl mit i tzv.polovinu trestu a chtel jsem pozadat o prominuti trestu k rizeni abych mohl pro sveho zamestnavatele jezdit.dekuji

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Trestný čin řízení bez řidičského oprávnění není od 1.1.2010 trestným činem. Protože naše listina základních práv a svobod říká, že trest se určuje podle zákona platného při spáchání trestného činu, není-li současný trest pro pachatele příznivější. Jelikož je trest pro vás příznivější a to tím, že není trestným činem, bude pravděpodobně vaše podmínečné odsouzení zrušeno a bude se na vás hledět jako na netrestaného.
Počítejte však s tím, že budete za tento přestupek (podle novelizace) předvolán ke správnímu řízení v místě působnosti obecního úřadu vašeho bydliště a zde bude váš přestupek projednán. Za tento přestupek vám hrozí peněžitá pokuta.

Další odpovědi
standa

Nebyla to ´prezidentská´ amnestie ve smyslu jak ji známe z dob panování Václa Havla, ale dne 1.1.2010 začala platit rozsáhlá novela trestního zákoníku, která některé trestné činy zrušila a tím pádem se musely zrušit (nebo zkrátit) nevykonané tresty za tyto trestné činy.

Trestný čin § 180d Řízení bez řidičáku byl skutečně zrušen.
Dále byl zrušen i trestný čin dle § 247/1.e) tzv. ´opakovaná drobná krádež´

Nejspíš jste se dopustil jednoho z uvedených následně zrušených trestných činů a souhrnný trest vám bude přiměřeně zkrácen. O kolik to bude, to ví jen Bůh a soudce 🙂

Každopádně 26.2.2010 *) můžete podat žádost o podmínečné zrušení trestu a sice jste nepsal o trestu zákazu řízení, ale i na tento trest můžete požádat o zkrácení po půlce.

*) to už budete mít odpykánu polovičku trestu a nezávisle na tom jak dopadne zmiňované zkrácení, žádost určitě podejte

Doplněna

To Miroslavst:

pozor jednalo se o dva trestné činy a tudíž o souhrnný trest odnětí svobody, který by mohl být kompletně zrušen jen tehdy, pokud by byly zrušuëny oba trestné činy…, no a to by se odsouzený MUSEL dozvědět již 1.1.2010, takže se bude jednat jen o zkrácení té podmínky