borushovicza

Pomůže mi někdo s úvahou na téma „předsudky lidí obecně“?

Ahoj! Nikdy mi moc nešly seminárky, slohy a úvahy. Byla bych moc vděčná, kdyby mi někdo pomohl, jak takovou práci pojmout. Napadá vás něco? Klidně i soukromě do mailu. Děkuji

Odpovědi
Disraeli

Projdi si definice a významy předsudku. Pak zkus zauvažovat nad tím, jakou roli předsudky hrají (můžeš to pojmout všeobecně z lidského hledsika: co pro lidi znamenají, ale taky třeba, jak ovliňují konkrétní jedince, vztahy, davy, politiku, média i celou společnost). Co, jak, proč,… jak vznikají, kde se berou, jak působí, co dělají, znamenají, co způsobují (následky), co představují, jaké jsou (v základním smyslu: „dobré“, „špatné“), jaké druhy předsudků existují…

Nevím, jak velkou slohovou práci, ale začni s představením předsudků, co jsou, co pod nimi spatřuješ a pak hlavním tématem, kde budeš nad předsudky ve spojitosti s lidmi uvažovat. Jak to pojmeš je na tobě, logicky úvaha… takže stačí v podstatě „jen“ psát o tom, jak o nich uvažuješ, co si pod nimi představuješ (s tím, že si o nich první zjistíš nějaké info, fakta… na to stačí i docela málo). Řečnické otázky a podobně. Podej otázku – a pak ji zkus zodpovědět/ro­zepsat. Záleží taky z jakého úhlu to uchopíš a rozvedeš (to už je taky individuální. Proto když takovou práci zadáš několika různým lidem, tak každý bude mít jinou práci, každý to napíše po svém).
Je to úvaha, ale pokud to nemáme být nějak moc dlouhé (což na školách bývá často jen jedna, dvě strany… pár slov), tak nad tím nepřemšlej až moc do detailu. Rozepiš prostě, CO jsou předsudky, co pro lidi představují a znamenají (zkrátka je hodnotíš). Uvedeš rady nebo řešení situace/problému.

Pokud nemáš se psaním zkušenosti, zkus si, co ti vyhovuje – PC/klávesnice, papír/propiska, předem si to rozmyslet, rozpitvat nebo psát spontánně, vytvořit si myšlenkovou mapu atd. To jsou jen pomůcky, které by měly (mohly) pomoci, není to složité. Úvahu napíšeš na posezení.
Piš, co tě napadá (popřípadě to pak přepiš, upřesni, líp stylizuj, oprav chyby).
Krom předsudků si třeba zjisti, co jsou úvahy, co obsahují a jak se píší, zkus si přečíst nějaký vzor. Usnadní to psaní, když víš jak.

Kelt

Každý člověk má své názory a pohled na určité skutečnosti a podle toho myslí a jedná. A záleží, kde jsou různé zdroje. Je to názor na svět, nemoci, naše místo, na vztahy mezi lidmi a podobně. Zdroje můžeme získat přímo, nebo od jiných, četbou, z filmů a pod. A je běžné, že názory se mohou časem měnit.

Ametyst

Disraeli: Dokonalé.

Disraeli

Tak dík. :D

Disraeli

Nemusíš se nijak omezovat, můžeš zmínit cokoli, ve spojitosti s předsudky nebo co s nimi spojuješ a pak to trochu rozvést. Různé poznámky k předsudkům, odkazy k někomu/něčemu přímo v textu/úvaze (hodnotící, názorové). Úvahy jsou subjektivní (že jsou z tvého pohledu), ale o taky neznamená, že nemusí být objektivní (naopak by ses měla snažit být objektivní, držet se faktů… když budeš psát o předsudcích něco, co není pravda a co ani předsudky nepředstavují, tak to sice bude úvaha, ale špatná).
Prostě se nemusíš bát používat slova a různé obraty. Důležité je sdělit svoje myšlenky, úvahy.

Disraeli

Do úvahy můžeš zahrnout i třeba, jak si předsudky představují jiní autoři, jaký problém/řešení v nich vidí, jak je hodnotí atd. Citovat. Pak můžeš sám napsat, jestli se s tím stotožňuješ nebo s tím nesouhlasíš (nebo třeba souhlasíš částečně atd – a pak to dále rozepsat, jak si to představuješ ty = protože o to v úvaze jde).

Disraeli

*ztotožňuješ 😂😅

borushovicza

Jééé, super, děkuji! To jsem přesně potřebovala :)