Pokud jako podnikatel-fyz.os. dám obč. sdružení podle sponz.smlouvy fin.dar, mohu si částku odečíst ze zákl.daně? Dík.

Odpovědi
Radak

Záleží na tom, za jakým účelem byl dar poskytnut. Odečíst lze – cituji: hodnotu darů na veřejně prospěšné účely, darů politickým stranám a hnutím na jejich činnost, a dále fyzickým osobám, které jsou poživateli částečného nebo plného invalidního důchodu a nebo jsou nezletilými dětmi závislými na péči jiné osoby, a to na zdravotnické prostředky, na rehabilitační a kompenzační pomůcky a na majetek usnadňující těmto osobám vzdělání a zařazení do zaměstnání, pokud úhrnná hodnota darů ve zdaňovacím období přesáhne 2 % ze základu daně anebo činí alespoň 1 000 Kč. Obdobně se postupuje i u darů na financování odstraňování následků živelní pohromy. V úhrnu lze odečíst maximálně 10 % ze základu daně.

Zdroj: http://www.me­sec.cz/dane/dan-z-prijmu/pruvod­ce/odcitatelne-polozky-od-zakladu-dane/