dust8

Podle čeho všeho vybíral Ježíš svaté apoštoly?

Nejlepší odpověď
annas

Co uvádí polský zdroj. Vybraní apoštolé byli učedníci, kteří poslouchali Ježíšovo kázání. Pomáhali mu šířit jeho učení. . Některé Ježíš znal, ale Bůh mu je poslal.

"Ježíš Kristus zahájil své poslání na Zemi ve věku 30 let. Jednou z jeho prvních akcí bylo pozvat první učedníky a povolat dvanáct apoštolů.

Ježíš ve své kazatelské práci pokračuje ještě energičtěji a začíná „obcházet všechna města a vesnice [v Galileji] a učit v synagógách a kázat dobrou zprávu o Království. Také uzdravuje všechny nemocné a léčí všechna onemocnění.`` (Matouš 9:35) To, co vidí, ho přesvědčuje, že kazatelské dílo musí dostat ještě větší impuls. Ale jak to udělá?

Během své cesty vidí lidi žíznivé po útěše a duchovním uzdravení. Je mu jich líto, protože jsou jako ovce bez pastýře, stažené z kůže a opuštěné. Říká tedy svým žákům: „Sklizeň je velká, ale dělníků je málo. Modlete se tedy, aby Pán žně vyslal dělníky na svou sklizeň. “- Matouš 9:37, 38.

Ježíš tuto galilejskou oblast dobře znal, protože sám byl Galilejec a byl zde často. Evangelista Matt. 4: 18–22 píše: „A [Ježíš] kráčel po pobřeží Galilejského jezera a viděl dva bratry: Šimona, který se jmenoval Petr, a jeho bratra Andrewa, kteří vrhali sítě do moře, protože to byli rybáři. I řekl jim: Následujte mne, a učiním z vás rybáře lidí. A hned opustili sítě a následovali ho. A odtud dál viděl další dva bratry, Jamese, syna Zebedea , , a Jana, jeho bratra, kteří se svým otcem Zebedeem opravovali své sítě v lodi, a zavolal je. A hned opustili loď a svého otce a následovali ho . "

Toto byl výběr prvních učedníků, se kterými Ježíš změnil jejich aktivity. Evangelista Lukáš 6: 12–16 nám říká: „A v oněch dnech se stalo, že vystoupil na horu, aby se modlil, a strávil noc modlením k Bohu. A když přišel den, zavolal své učedníky a vybral z nich dvanáct, které také nazýval apoštoly: Šimona, kterému říkal Petr, a Ondřeje, jeho bratra a Jakuba, a Jana, a Filipa, a Bartoloměje a Matouše a Thomas, a Jacob Alphaeus a Simon, zvaní fanatiky , a Judas Jacob (také nazývaný Tadeáš ) a Jidáš Iškariotský, který se stal zrádcem. "

Evangelista Matouš, popisující stejnou událost, zdůrazňuje, že Pán Ježíš, který si vybral 12 apoštolů, jim dal moc nad nečistými duchy, aby je vyhnal a uzdravil každou nemoc a každou nemoc. Ev. Marek dodává, že zavolal těm, které sám chtěl, a oni k němu přišli. A zavolal dvanáct, aby byli s ním a poslali je kázat evangelium po celé zemi. Z vyprávění těchto tří evangelistů se tedy dozvídáme, že z mnoha svých učedníků si Ježíš vybral pouze 12, které nazval apoštoly. Slovo apoštol znamená: posel nebo zástupce.

Četli jsme, že Ježíš vystoupil na horu, aby se modlil k Bohu, a teprve po celé noci, kdy si promluvil se svým Nebeským Otcem, bylo zvoleno 12 apoštolů.

Jan 17: 2,14,19,20 nám říká, že to byl Nebeský Otec, kdo dal svému synovi ty, které si vybral. „Jak jsi mu dal autoritu nad vším masem, abys věčnému životu dal všechno, co jsi mu dal. – Dal jsem jim tvé slovo a svět je nenáviděl, protože nejsou ze světa, stejně jako já nejsem ze světa. – A pro ně se zasvěcuji, aby i oni byli posvěceni v pravdě. A nejen pro ně, ale také pro ty, kteří mi svým slovem uvěří . “

Ježíš svým učedníkům říká, aby se na evangelizační cestu hmotně nepřipravovali. Nebudou potřebovat zlaté, stříbrné ani měděné peníze, silniční tašku, sandály ani převlékání. Proč? Ježíš je ujišťuje: „Dělník si zaslouží odměnu.“ – Matouš 10:10. Lidé, kteří ocení jejich poselství, jim pomohou pečovat o jejich základní potřeby. Ježíš doporučuje: „Kamkoli vejdete do domu, zůstaňte v něm, dokud neopustíte toto okolí“ (Marek 6:10).

http://zbawie­nie.pl/wybor-dwunastu-apostolow/
https://www.jw­.org/pl/bibli­oteka/ksi%C4%85­%C5%BCki/jezus/sluz­ba-w-galilei/gloszenie-o-krolestwie-szkolenie-apostolow/

).

Další odpovědi
Pepa25

Dobrá otázka, ale odpověď na to podle mě nemáme šanci zjistit. Evangelium podle Lukáše popisuje vyvolení Dvanácti takto: „V těch dnech vyšel na horu k modlitbě; a celou noc se tam modlil k Bohu. Když nastal den, zavolal k sobě své učedníky a vyvolil z nich dvanáct, které také nazval apoštoly: …“ (Lk 6,12–13)
Takže se můžeme jen domýšlet, že to bylo z Božího vnuknutí.

Smack

Ježíš byl narkoman, užíval a testoval na sobě drogy, takže vše se točilo ohledně halucinaci.

Roman71

Podle toho, co tomu předcházelo (komunikace s Otcem na osamělém místě), spolu výběr otevřeně probírali. Co bylo obsahem jejich rozhovoru, není známo, o tom se evangelia nezmiňují.